Boston – perła wschodniego wybrzeża USA

22 października 2019 ,

Dlaczego Boston trzeba zobaczyć?  Bo tu zaczyna się Ameryka!

Boston został założony w roku 1630, kiedy to rybacy hiszpańscy i portugalscy żeglowali po Zatoce Massachusetts w poszukiwaniu ryb lub schronienia przed sztormem. Od zawsze nierozerwalnie związany z morzem. Jest jednym z najstarszych i ze względów kulturowych najważniejszych miast w Stanach Zjednoczonych. Jest to także jedno z najważniejszych i najbogatszych miast Wschodniego Wybrzeża. Ostatecznie do brzegu przybili i osiedlili się Anglicy. Dlatego Boston uznawany jest za kolebkę USA, a także miasto bardziej europejskie, niż amerykańskie.  Ślady imperialistycznych rządów Anglii pozostały nie tylko w architekturze miasta (czerwona cegła), języku (wyczuwalny akcent angielski), ale także w obyczajowości i kuchni tego regionu.

Boston wiedzie prym w dziedzinie nauk, w tym nauk technologicznych. Na przedmieściach Bostonu w Cambridge, znajduje się najstarszy amerykański Uniwersytet Harvarda, założony w 1636 r.  oraz w Bostonie renomowana politechnika Massachusetts Institute of Technology (MIT), jedna z najbardziej prestiżowych uczelni technicznych w USA.  Warto je odwiedzić, usiąść na trawniku lub schodach biblioteki i poczuć wyjątkową atmosferę studencką.  

Boston Common
Przepiękny park w sercu miasta, gdzie można poleżeć na trawie i poobserwować bostończyków. Warto zarezerwować tutaj przynajmniej 2 godziny. Można spacerować, wypić kawę, obserwować przechodniów oraz leniwie pływające słynne łódki – łabędzie (Boston Swan Boats).

Boston Swan Boats  –  słynne bostońskie łabędzie, w sezonie letnim pływają po jeziorze już od 1877 roku. To popularna letnia aktywność w Bostonie zarówno wśród turystów, jak i mieszkańców. Podczas wycieczki łodzią zobaczysz kaczki krzyżówki, prawdziwe łabędzie oraz małą wyspę znaną z bajki dla dzieci Make Way for Ducklings. Jeśli więc odwiedzasz Boston i szukasz miejsc, które pozwolą uchwycić esencję miasta, to łódki – łabędzie powinny znajdować się na szczycie listy. Po ponad 140. latach są ikonami kultury bostońskiej.  

Make Way for Ducklings –  tu w ogrodzie publicznym znajdziesz słynny pomnik kaczek autorstwa Nancy Schön, postawiony niedaleko rogu Beacon Street i Charles Street.  Warto zobaczyć słynną postać z bajki – panią Mallard i jej osiem kaczątek. Zarówno dorośli jak i dzieci doceniają urok tego pomnika, zwłaszcza, że często są przebierane na różne świąteczne okazje.

Boston Trial
Szlak Wolności liczący 4 km długości,  prowadzi przez najważniejsze historycznie miejsca dla historii kraju. Trasa jest dobrze oznaczona linią z czerwonej cegły i obejmuje najważniejsze budynki, stare cmentarze i kościoły, a kończy się w porcie z zabytkowymi okrętami. Wystarczy podążać za paskiem wyłożonym czerwoną cegłą w chodniku. Ta wycieczka to doskonały sposób na poznanie historii niepodległościowych ruchów USA.  Jeśli jesteś w Bostonie jeden dzień  – zrób Boston Trial.

New State House
Tuż przy parku Boston Common znajduje się zabytkowa siedziba rządu stanu Massachusetts od 1798 roku.  Drewnianą kopułę tego obiektu pokryto 24-karatowym złotem, która wygląda oszałamiająco w słoneczny dzień. Warto wejść do budynku schodami, przez drzwi, za posągiem Prostytutki. Na piętrze w sali doryckiej, znajduje się biuro informacji turystycznej, gdzie możesz wziąć udział w bezpłatnej wycieczce z przewodnikiem po salach budynku.  To historyczny zabytek narodowy, jest uważany za arcydzieło architektury w stylu federalnym. Oliver Wendall Holmes ogłosił: „Boston State House to centrum Układu Słonecznego”. Co ważne, właśnie z tego miejsca rozpoczyna się trasa Boston Trial.

New State House

Old State House
Kolejny ciekawy budynek wybudowany w 1713 roku. Dawna siedziba sądu. Historyczna perełka, która przetrwała, otoczona szklanymi nowoczesnymi biurowcami. Miejsce gdzie historia spotyka się ze współczesnościa.

Old State House

Old South Meeting House
Historyczny Dom Spotkań warto odwiedzić w ramach Boston Trial. W tym miejscu, na spotkaniu rewolucjonistów, podjęto decyzję o rozpoczęciu Boston Tea Party i wrzuceniu do zatoki 340. skrzynek herbaty. Można tu zobaczyć, zachowane z tamtego okresu, liście herbaty oraz etykietę ze skrzynek z herbatą z Boston Tea Party. Ponadto, przenośne biurko Johna Hancocka oraz pomnik zniewolonego poety Phillisa Wheatleya. Fascynujące miejsce dla amatorów historii kolonialnego Bostonu. Do dziś w budynku spotykają się działacze na rzecz  sprawiedliwości społecznej w USA.   

Old South Meeting House

Duck Tours
Turystyczne wycieczki po mieście pojazdami amfibiami, które są replikami pojazdów z II wojny światowej. Rzecz niebywała. Pojazdy wyglądają bardzo oryginalnie i kolorowo, a świeżo przybyłego turystę poznać po zachwycie na ich widok. Część trasy „kaczek” wiedzie drogą lądową, część po rzece Charles, gdzie pojazd zamienia się w łódkę. Wycieczka z przewodnikiem trwa ponad godzinę. Kto zna angielski, świetnie się ubawi po pachy. Polecamy tę atrakcję, bo to unikatowa rzecz dla Europejczyka.

Boston Duck Tours

Galeria:

A co wypada zjeść na koniec wycieczki? Oczywiście homara!

W kuchni wschodniego wybrzeża zwykle jest nadziewany masą z bułki i mięsa homara, z dodatkiem selera naciowego. To bardzo popularny rarytas, ale też niestety drogi. Jeśli więc cena powali na kolana, warto wybrać w zamian kukurydziany chowder. Znajdziecie go w każdym pubie lub restauracji. Będzie równie pysznie. Smacznego!