Walentynki. Co robić?

12 lutego 2020 , , , , , ,

Co roku zastanawiamy się nad odpowiednim podarunkiem dla bliskiej osoby. Jedni stawiają na drobny upominek, inni natomiast myślą o perfekcyjnie dopasowanym prezencie już na kilka tygodni wcześniej. Na co najczęściej się decydujemy i jak zmieniają się podarunki walentynkowe na przestrzeni lat?

Foto: Pexels

Kiedyś wystarczyła jedynie walentynka. Dziś moda na kartki z miłosnym wyznaniem powraca, jednak nie stanowi jedynego upominku z okazji 14 lutego. Zazwyczaj dodatkowo decydujemy się na prezent, który pozytywnie zaskoczy obdarowaną osobę. Może to być romantyczna kolacja albo wspólny weekend w spa. Coraz więcej osób stawia również na personalizowane prezenty – jak pokazują badania przeprowadzone przez Empik Foto, 59% respondentów szukając prezentu dla najbliższych, decyduje się na ten personalizowany.

Walentynkowy budżet

Najczęściej prezentów walentynkowych zaczynamy szukać na początku lutego. Zazwyczaj nie przeznaczamy na ten cel zbyt wielu funduszy. Skupiamy się na tym, aby podarunek był oryginalny i dopasowany do naszych najbliższych. Ile więc średnio wydajemy na prezenty walentynkowe?

Foto: PR38

Na prezenty walentynkowe wydajemy średnio od 50 do 100 zł. Wśród skromnych podarunków, do 30 zł, przeważają kartki walentynkowe, breloki, poduszki, czy kubki. Niektórzy jednak decydują się na droższe prezenty. Wtedy wybierają personalizowaną biżuterię albo fotopanele na drewnie lub aluminium

Kubek nadal na topie

Od wielu lat niezmiennie królują kubki – kiedyś w wersji klasycznej, obecnie asortyment tego produktu jest znacznie urozmaicony. Do wyboru mamy te XXL mieszczące niemal litr płynu, barowe, emaliowane, z łyżeczką itp. Niezwykle popularne są również poduszki i fotoksiążki – jak się okazuje samodzielnie zaprojektowane albumy sprawdzają się także przy święcie zakochanych. W ostatnim czasie natomiast obserwujemy powrót do obdarowywania się tradycyjnymi walentynkami, czyli ozdobnymi kartkami z romantyczną dedykacją albo wierszykiem. Rok do roku notujemy wzrost sprzedaży tego produktu o ok. 40% – Piotr Szymański, Senior Category Manager w Empik Foto.

Pamiętajmy, że Walentynki to nie tylko święto dla zakochanych. Ten wyjątkowy dzień możemy spędzić z naszymi najbliższymi, niekoniecznie z ukochanym. Warto więc przygotować walentynkę dla przyjaciółki, siostry, czy starszego brata, którzy zawsze byli dla nas inspiracją. Możecie również postawić na drobiazg, który wyrazi wasze uczucia do bliskich, np. magnes z fotografią ze wspólnej podróży czy etui na telefon ze zdjęciem z ostatniej imprezy. Dobrym pomysłem będą też pasujące breloki (dla siebie i bliskiej osoby), personalizowana koszulka czy fotoksiążka. Tutaj ogranicza nas jedynie wyobraźnia.

Foto : Pexels

Nasza rada

Stawiaj jak najczęściej na „być” niż „mieć” bo kolekcjonowanie przeżyć jest więcej warte niż kolekcjonowanie przedmiotów na półce. Wbrew pozorom te ulotne emocje z przeżywania radości i szczęścia „tu i i teraz” żyją w nas dłużej niż przedmioty. Przewrotnie są zdecydowanie trwalsze niż rzeczy materialne. Postaw na kolację w restauracji z wybraną kuchnią świata, której jeszcze nie próbowaliśmy lub bilet na koncert ulubionego artysty, który dostępny jest w sprzedaży na pół roku wcześniej. Zaplanuj wcześniej wizytę w tatrze czy weekend w innym mieście, w którym jeszcze nie zawitaliście (uwaga: bilet na komfortowe Pendolino, kupiony 30 dni przed terminem podróży, kosztuje nawet 3 razy mniej!).

Jesteś sam?

A jeśli akurat nie masz partnera, a przyjaciele są daleko, pamiętaj, że masz siebie. Jesteś dla siebie najlepszym przyjacielem. Zrób w Walentynki coś dla siebie, na przykład coś, czego nigdy nie robiłeś. Zabierz siebie pierwszy raz na jogę, na saunę, do kina. Kup perfumy, które od dłuższego czasu nie dają ci spokoju. A jeśli nastrój nie pozwoli ruszyć z domu, nic nie musisz. Zaparz dobrą herbatę lub zamieszaj w kubku gorącą czekoladę i obejrzyj ulubiony serial. Po prostu pomyśl o sobie ciepło i bądź dla siebie dobry.

Bądźmy, przeżywajmy i cieszmy się ze świadomego bycia w danej chwil. Odkrywajmy, nie tylko w Walentynki uroki życia. Jest ich tak wiele!