Platforma streamingowa dla fanów klasyki kinowej

18 maja 2022 , , , , , , , , , , , , , ,

Jesteś fanem polskiej klasyki filmowej? 4.000 polskich filmów czeka na Ciebie na platformie streamingowej 35 mm.online bez wychodzenia z domu.

Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie zaprasza wszystkich fanów polskiej klasyki filmowej do swojej streamingowej platformy 35mm.online.

Gratka dla kinomaniaków

Platforma to unikalny kontent filmowy zwierający bogactwo polskiej kinomatografii. Niezwykle ciekawa i szeroka oferta pozwala w wartościowy sposób spędzić czas wolny przed TV, zarówno pod względem artystycznym, jak i edukacyjnym i historycznym.

Stare polskie kino czyli podróż sentymentalna 50-latków

W przestrzeni cyfrowej platformy 35mm.online znajduje się zbiór blisko 4.000 unikalnych, zdigitalizowanych i zrekonstruowanych materiałów filmowych. W tym klasyki fabularne polskiej kinematografii z ostatnich kilku dekad, wybitnych twórców m.in: Wojciecha Jerzego Hasa (Lalka, Pożegnania), Stanisława Różewicza (Pasja, Kobieta w kapeluszu), Jerzego Kawalerowicza (Gra, Cień), Andrzeja Munka (Zezowate szczęście, Błękitny krzyż), Janusza Majewskiego (Sprawa Gorgonowej, Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię), Krzysztofa Zanussiego (Persona non grata, Brat naszego Boga) czy Feliksa Falka (Był jazz, Idol).

Klasyka polskiej komedii na wyciągnięcie pilotem

Widzowie, znajdą także nowsze produkcje filmowe m.in. Marka Koterskiego (Nic śmiesznego, Porno), czy Juliusza Machulskiego (Kiler, Kiler-ów 2-óch), które stały się popkulturowym kanonem.

W bibliotece filmowej 35mm.online, spośród wielotysięcznego zasobu filmowego, prezentowane są także unikatowe pozycje dla koneserów czyli filmy polskiej szkoły dokumentalnej, w tym m.in. dokumenty Andrzeja Munka (Spacerek staromiejski, Kierunek – Nowa Huta!), Kazimierza Karabasza (Pamięć, Z Powiśla), Marcela Łozińskiego (Las katyński, Dotknięcie) czy Andrzeja Titkowa (Przechodzień, Mały wielki świat).

Polska Kronika Filmowa i podróż w czasy PRL-u

To nie wszystko! Każdy z nas kto ma dziś 45 – 50 lat i więcej doskonale pamięta Polską Kronikę Filmową. Teraz może obejrzeć ponad 3.000 wszystkich jej wydań z lat 1945-1994. Niektóre odcinki wręcz zapierają dech w piersiach i są sentymentalną podróżą do lat dzieciństwa, czy młodości. My polecamy tę serię do oglądania np. ze starszymi dziećmi, aby pokazać im dawną rzeczywistość PRL, w której dorastali rodzice. Na platformie dostępne są także filmy animowane o wysokiej wartości artystycznej i intelektualnej, twórców tj.: Witolda Giersza (Admirał, Kartoteka), Jerzego Kaliny (W trawie, Ludwik), Mirosława Kijowicza (Laterna magica, Rondo) czy Andrzeja Czeczota (seria Makatki, Gody).

35 mm.online dla dzieci

Nie zabrakło także propozycji dla najmłodszych, w tym animowanych serii przygód Bolka i Lolka, czy wielopokoleniowego serialu Reksio. Po te pozycje chętnie sięgnie pilotem także większość z nas, dorosłych… Biblioteka 35mm.online jest stale uzupełniana o kolejne pozycje filmowe z zasobów WFDiF – zarówno zrekonstruowane cyfrowo filmy, jak i współczesne produkcje, a zbiór prezentowanych materiałów przyczynia się do popularyzacji i promocji polskiej kultury.

Wszystkie filmy prezentowane na platformie 35mm.online są dostępne w jakości full HD i zrekonstruowanych cyfrowo wersjach. Ponadto materiały filmowe posiadają audio deskrypcję, transkrypcję, napisy w wersji polskiej i angielskiej, a także kompleksowe opisy.

Platforma 35mm.online jest dostępna dla użytkowników w wersji aplikacji webowej, mobilnej (Android, iOS) oraz wkrótce aplikacji na smart TV.

Aktualnie korzystanie z serwisu jest nieodpłatne. Oglądanie filmów z oferty Premium wymaga rejestracji i zalogowania. 

Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie to najstarszy publiczny producent filmowy w Polsce, historyczna instytucja, w której od ponad 70 lat powstają polskie filmy.

Czytaj też nasz wpis: Mięciutkie komedie na podły nastrój

Platforma 35mm.online powstała w ramach projektu „Cyfrowa rekonstrukcja i digitalizacja polskich filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych w celu zapewnienia dostępu na wszystkich polach dystrybucji (kino, telewizja, Internet, urządzenia mobilne) oraz zachowania dla przyszłych pokoleń polskiego dziedzictwa filmowego” realizowanego w latach 2017-2021 wspólnie przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Studio Filmów Rysunkowych z Bielska- Białej i Polski Instytut Sztuki Filmowej. Projekt został sfinansowany z funduszy Unii Europejskiej z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a jego wartość całkowita wynosi blisko 110 milionów złotych.