Kwarantanna domowa. Subiektywny poradnik przetrwania.

18 stycznia 2022 , , , , , , , , , ,

Kwarantanna domowa – dla wielu osób to wciąż nowe i męczące doświadczeniem. Bo kto do tej pory tak długo gościł we własnym domu?

Pexels

Kiedy tkwimy w domach przez tygodnie, warto być przygotowanym mentalnie i fizycznie. Nasz krótki poradnik pomoże Ci przetrwać domową kwarantannę, a także wskaże kilka plusów tej, beznadziejnej na pierwszy rzut oka, sytuacji. 

1.  Domowy obiad w porze lunchu

Uwolnij kulinarny zew i gotuj sobie zdrowe obiady. To jest właśnie ten czas, gdy wreszcie możesz zrealizować gastronomiczne marzenia, które powracają za każdym razem, gdy jesz za biurkiem siedemdziesiątą w tym kwartale kanapkę lub otwierasz wyliczone co do grama pudełkowe danie. Te wszystkie obiekty biurowych marzeń mogą się teraz urzeczywistnić w postaci gorącej pomidorowej z makaronem i kotleta z buraczkami, w dodatku podanymi w porze obiadowej.

2. Książka

Idealny czas, by poprawić krajowe statystyki i nadrobić zaległości w czytaniu. Jak wiadomo 70% Polaków nie czyta książek. Zatem, kiedy jeśli nie teraz? Do dzieła! Na pierwszy ogień polecamy dwie pozycje: „Dżuma” Alberta Camusa oraz „Miłość w czasach zarazy” Gabriela García Márqueza, w których miłość i oddanie się idei okazują się silniejsze od samotności, przeznaczenia  i śmierci. Opcjonalnie oddaj się też sztuce. Twórczość Edwarda Hoppera Cię zaskoczy.

3. Film

Zobaczona po raz kolejny „Epidemia strachu” tym razem nabierze głębszego wymiaru. Ten amerykański thriller science-fiction zrealizowany w koprodukcji z Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, w reżyserii Stevena Soderbergha teraz dostarczy zdecydowanie więcej emocji. Doborowa obsada w składzie Matt Damon, Jude Law, Kate Winslet, Gwyneth Paltrow… Czy jeszcze trzeba Was zachęcać? Odpalajcie.
A potem obejrzyjcie jeszcze: Jestem legendą, 12 małp, 28 dni później, Miasto ślepców, Bastion, Ludzkie dzieci. Wszystkie o epidemiach naturalnie.

4. Netflix

Skoro jesteśmy przy filmach, to przedłużenie abonamentu Netflix na kolejny miesiąc będzie koniecznością. Najlepiej od razu włączcie duński serial „The Rain” z 2018 roku o wymarciu całej populacji Skandynawii w wyniku epidemii wywołanej morderczym wirusem przenoszonym przez deszcz.

5. Wiosenne porządki

Kiedy kwarantanna domowa zakończy się, wyjdziesz z domu i przywitasz wiosnę w pełni. Aby zrobić to z lekkością ducha koniecznie zrób pozimowe porządki w szafach. Kozaki, zimowe kurtki, czapki i szaliki kieruj do wora, albo wyrzuć. Idzie ocieplenie i za rok prawdopodobnie nie będą Ci już potrzebne. Za ciasne rzeczy po udanej kulinarnie zimie też niech podzielą ten sam los. Zrobisz tym samym miejsce na nowe łupy i zdobycze sklepowe. Szafa nie znosi próżni.

6. Zadbaj o formę

Zetrzyj kurz z rowerka stacjonarnego najlepiej już dziś. Daj mu szansę Cię rozkręcić, gdy nie musisz już spieszyć się rano do pracy. 20 minut ruchu z rana, wiadomo, jak śmietana! Aktywni na co dzień niech już rozejrzą się za kącikiem, w którym ulokują matę na dłużej, by w samotni wojownika, z dala od kolegów z siłki, robić dalsze osiągi.

7. Konsumpcyjny detoks

Masowy konsumpcjonizm to plaga naszych czasów. Teraz odłączony od shoppingu możesz sprawdzić jak bardzo jesteś uzależniony od zakupów i jakiego rozmiaru jest Twoja emocjonalna dziura, którą nosisz w sobie. W najbliższych dniach nie zagłuszy jej nowa rzecz, wyniesiona ze sklepu. Nastaw więc uszu, bo dowiesz się czegoś nowego o sobie.

8. Luz, blues, dres czyli luźne gacie i praca w piżamie…

Amerykańska firma Google, raz na miesiąc, pozwalała swego czasu przychodzić pracownikom do pracy w piżamie, celem poczucia komfortu i umysłowego luzu, co zaś miało przekładać się na lepsze wyniki w pracy. Ty czujesz jeszcze więcej luzu, bo przez całe tygodnie. Wyższy poziom kreatywności gwarantowany.

9. Dłuższy sen

Nie tylko będziesz wstawać o godzinę później, ale teraz możesz strzelić jeszcze dodatkowo popołudniową drzemkę. Jesteś podwójnym wygranym.  

10.  Optymalizacja projektów

Ileż to wspaniałych rzeczy możesz zrobić pracując zdalnie. Maseczka na twarzy, farba na włosach, nawilżające krem-skarpety na stopach. A wszystko to w jednym równoległym czasie, w którym wykonujesz pracę. Pamiętaj też, że zdalna praca to nie tylko grające radio w tle, ale też wirująca pralka. W ramach rozprostowania kręgosłupa nie pójdziesz po 10. kawę do firmowej kuchni. Pójdziesz zmyć maseczkę, umyć głowę czy rozwiesić pranie. Co za miła odmiana!

Pexels

Uważajcie na siebie. Kwarantanna ma swoje dobre strony – ratuje zdrowie i życie, o czym warto pamiętać. I na szczęście szybko mija.