Polacy słuchają radia w czasie pandemii

19 marca 2020 Lifestyle , , , , , , , ,

Ponieważ badanie słuchalności radia w Polsce przeprowadzane jest codziennie, badacze mogli już sprawdzić wpływ epidemii na słuchanie radia w Polsce i przyjrzeć danym z pierwszych dni marca.

Pexels

Z analizy wynika, że ani po ogłoszeniu pierwszej osoby zarażonej koronawirusem w Polsce (4 marca) ani po decyzji o zamknięciu szkół i uczelni (11 marca), ani po ogłoszeniu zamknięcia granic, galerii handlowych, kin, teatrów i uziemienia samolotów (13 marca), słuchalność radia ma się bardzo dobrze!

Polacy lubią radio

Polacy chętnie słuchają radia na domowej kwarantannie. Będąc medium słuchanym w tle, radio nie rozpraszania uwagi podczas pracy biurowej czy aktualnie zdalnej w domu, w przeciwieństwie do angażującego medium telewizyjnego. Radio wygrywa także największym poziomem zaufania wśród mieszkańców całej Unii Europejskiej, jako medium dostarczające rzetelną i sprawdzoną informację, wyprzedzając telewizję, prasę i Internet.

Rzetelne i sprawdzone źródło informacji

„Na podstawie analizy danych zgromadzanych do dnia 18 marca, widać, że sytuacja epidemiologiczna, choć przyczyniła się do zmiany zachowań Polaków, nie wpływa ani na liczbę słuchaczy radia, ani na średni czas słuchania rozgłośni” – mówi Anna Romaniuk, dyrektor badań radiowych w Kantar Polska. „Wręcz przeciwnie, radio jest właśnie tym medium, które w czasach kryzysu, zagrożenia, klęski, zyskuje odbiorców, bo jest jednym z najważniejszych źródeł wiarygodnych informacji w Polsce. To właśnie z radia dowiadujemy się o ważnych wydarzeniach najszybciej i to radio pozwala być na bieżąco, zwłaszcza obecnie w sytuacji pracy z domu, w której znalazło się wielu Polaków” – dodaje Romaniuk.

Radio na fali

Średni zasięg dzienny radia w ostatnich 2 miesiącach wynosił 71 proc. To oznacza, że tyle Polaków codziennie włącza odbiornik i słucha radia.
Zatem trzymajcie się zdrowo z ulubioną audycją w tle, bo nic tak nie buduje atmosfery jak włączone radio w domu!

Pexels