Hygge – sztuka spokojnego życia

23 października 2023 Lifestyle , , , , , , ,

Aby złapać hygge nie musisz jechać do Dani. Za chwilę przyjmiesz perspektywę hygge i dowiesz się, jak możesz wprowadzić tę filozofię w swoje życie, zwłaszcza jesienią.

Ogrody BUWu (Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego) idealne miejsce na spacer w stylu hyyge

Wraz z nadejściem jesieni, coraz więcej z nas szuka sposobów na poprawę nastroju poprzez oddanie się ciekawym zajęciom lub stworzenie przytulnego i kojącego otoczenia w naszych domach. Jednym z najpopularniejszych trendów w tym zakresie jest hygge, duńska filozofia życia, która skupia się na tworzeniu komfortowych, harmonijnych przestrzeni oraz czerpaniu radości z drobnych chwil. W artykule tym przyjmiemy perspektywę hygge i dowiemy się, jak możemy wprowadzić ją w nasze życie, zwłaszcza w okresie jesieni w Polsce.

Czym jest Hygge?

Słowo „hygge” (czytane jako hoo-ga) pochodzi z języka duńskiego i nie ma jednego dokładnego odpowiednika w innych językach. Oznacza ono jednak coś w rodzaju przytulności, ciepła i komfortu, które możemy odnaleźć w małych rzeczach i chwilach codziennego życia. Hygge to nie tylko styl życia, to filozofia, która zachęca do bycia w teraźniejszości i doceniania prostych przyjemności.

Jesienne dekoracje domu w filozofii hygge

Elementy hygge

  1. Przytulność w domu: Centralnym punktem hygge jest dom. To w nim tworzymy otoczenie, w którym możemy odpoczywać i relaksować się. Miękkie poduszki, ciepłe pledy, delikatne oświetlenie, świeże kwiaty – to tylko niektóre z elementów, które tworzą hyggelig (przytulny) dom. Wskocz w wygodny dres, załóż ciepłe skarpetki. Oddaj się chwili spokojnego relaksu. Pachnące ciasto w piekarniku, albo zapach herbaty z imbirem także poprawiają nastrój.
  2. Świece i oświetlenie: Jasne i mocne światło jest obce hygge. Wybierz miękkie, ciepłe światło świec i lampek, które tworzą relaksujący nastrój i dodają uroku naszym przestrzeniom. Idealnie sprawdza się światło pomarańczowej lampy solnej, która dodatkowo delikatnie jonizuje powietrze.
  3. Aktywności, które relaksują: Hygge zachęca do spędzania czasu na aktywnościach, które nas relaksują. To może być czytanie książki w miękkim fotelu, spacer lub wspólne gotowanie z bliskimi.
  4. Bliskość z naturą: Jesień w Polsce to doskonały czas na cieszenie się pięknem przyrody. Długie spacery po parkach, wizyty na wsi, zbieranie kolorowych liści – to wszystko wpisuje się w ducha hygge. Jeśli mieszkasz w otoczeniu lasu, koniecznie w weekend weź „kąpiel leśną” – czyli udaj się na długi spacer po lesie. Trzewa leczą ciało jak i duszę.

Hygge jesienną porą w Polsce

Jesień to czas, kiedy hygge wydaje się być szczególnie naturalne. Zimne dni i długie wieczory zachęcają do spędzania czasu w cieple domu, otuleni kocem i z filiżanką gorącej herbaty. W Polsce możemy tak samo cieszyć się wyjątkowym pięknem tej pory roku. Aby korzystać z filozofii hygge nie musimy jechać do Danii. Kolorowe liście, świeże powietrze i zapach pieczonych jabłek to skarby polskiej jesieni, które można w pełni wykorzystać.

Kąpiele leśne całoroczne poprawiają nastrój i ogólne zdrowie

Jak wprowadzić hygge w życie codzienne?

  1. Stwórz przytulne miejsce: Zaopatrz swój dom w miękkie poduszki, ciepłe pledy i delikatne oświetlenie. To stworzy atmosferę przytulności, która będzie sprzyjać chwilom relaksu.
  2. Ciesz się małymi rzeczami: Doceniaj drobne radości życia, takie jak smak pysznego dania, zapach świeżo parzonej kawy czy dźwięki delikatnej muzyki.
  3. Spędzaj czas z bliskimi: Hygge promuje spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi. Organizuj wspólne spotkania, rozmawiaj, graj w gry i delektuj się wspólnym czasem.
  4. Wychodź na świeże powietrze: Jesień w Polsce oferuje niezliczone piękne miejsca do odkrywania. Wybierz się na spacer do parku, lasu lub nad jezioro.
  5. Zatrzymaj się i bądź tu i teraz: Hygge to także praktyka mindfulness. Ciesz się chwilą, nie martw się o przeszłość, ani nie zastanawiaj się nad przyszłością.

Hygge to filozofia życia, która uczy nas, że szczęście można znaleźć w prostych rzeczach i małych chwilach. Wraz z nadejściem jesieni warto zwolnić tempa, zatrzymać się, a kiedy to tylko możliwe zwyczajnie dostrzec tę piękną porę roku w pełni. Zauważmy kolory jesiennych liści, brzuchate kształty gruszek intensywność koloru winogron i śliwek. Świat zwalnia, a my znowu zamykamy za sobą etap intensywnego i gorącego lata, kiedy ładna pogoda i słońce skłaniały nas do ciągłej aktywności. Czas odpocząć i pozwolić sobie na zdrowe lenistwo. Znajdźmy więc przytulne miejsce wokół siebie, spędzajmy czas z bliskimi, czytajmy książki, grajmy w planszówki, obejrzyjmy ulubiony serial komediowy, pójdźmy do sąsiada na kawę. Doceńmy każdą wolną chwilę – to klucz do pełni życia w filozofii hygge.

Podobne artykuły:

Jak radzić sobie z utratą bliskiej osoby? 11 września 2023 | Redakcja

Jak radzić sobie z utratą bliskiej osoby?

Psychologia

Radzenie sobie z utratą bliskiej osoby to proces żałoby, który jest bardzo trudny i bolesny. Na śmierć bliskiej osoby nie można się... Więcej →

7 września 2023 | Anna

Joga. Kilka prostych rad dla początkujących.

Zdrowie

Praktykę jogi warto zacząć w każdym wieku. O jej zaletach dla zdrowia i samopoczucia przekonasz się szybko. Joga wzmacnia ciało i umysł.

17 grudnia 2021 | Redakcja

Nie musisz nic w święta!

Lifestyle, Psychologia

Święta święta, sytuacja jest napięta! Zastanawiasz się jak sensownie spędzić świąteczny czas? Znowu planujesz zrobić coś inaczej?