Joga. Kilka rad dla początkujących

16 maja 2019 , , ,

Warto zacząć praktykę jogi w każdym wieku. O jej zaletach dla zdrowia i samopoczucia przekonasz się szybko.

Pexels

Zanim rozpoczniesz praktykę jogi mamy dla Ciebie kilka wskazówek, które mogą okazać się przydatne:

 1. Joga jest dla osób w każdym wieku, o różnej kondycji. Wybierasz warianty ćwiczeń dostosowane do twoich możliwości ciała. Wykonujesz pracę na tyle, na ile pozwala Ci Twoje ciało. Nie forsuj się.
 2. Jogę ćwicz zawsze boso. Praca stóp w kontakcie z podłogą odgrywa bardzo ważną rolę w praktyce asan, a skarpetki narażają ćwiczącego na poślizg i kontuzje.
 3. Podczas praktyki nie pij wody, jak ma to miejsce podczas innych zajęć fitness. Wodę pij po ćwiczeniach.
 4. Ćwicz minimum 3 godziny po posiłku. Pełny żołądek nie ułatwi ciału efektywnej pracy.
 5. Nie patrz na siebie w lustrze, ani nie obserwuj innych, poza wyjątkiem gdy patrzysz na nauczyciela, który tłumaczy. Skup i skoncentruj się tylko na sobie. To twój czas i twoja praktyka.
 6. Ćwicząc power jogę (intensywna ashtanga) nie ocieraj potu ręcznikiem. Pot powinien wysychać samoistnie, naturalnie.
 7. Cisza sprzyja ćwiczeniom. Jeśli jednak pojawi się hałas, nie powinien Ci on przeszkadzać. Wyciszony umysł potrafi ignorować niekomfortowe dźwięki np. ulicy. W Indiach jogę praktykuje się w salach, której okna często otwarte są na oścież, przy najbardziej ruchliwych ulicach. I nikomu to nie przeszkadza.
 8. Oddychaj. To podstawa założeń jogi. Jeśli nie oddychasz zgodnie z tym, co mówi instruktor podczas zajęć, przestajesz ćwiczyć jogę, a zwyczajny fitness. Oddech masuje narządy wewnętrzne od środka, zwłaszcza w pozycjach skrętnych.
 9. Stopy równolegle.., uszy daleko od barków…, ogon podwinięty…, pępek przyklejony do kręgosłupa…, zassany brzuch… To hasła, które będziesz często słyszeć. Uniwersalny język jogi szybko załapiesz.
 10. Stopy w jodze ustawiamy na szerokość bioder, równolegle do siebie, tak aby ich zewnętrzne krawędzie były równoległe do krawędzi maty.
 11. Nie podnoś barków, nie zaciskaj przestrzeni między szyją, a barkami. Staraj się wyciągać szyję w górę, a ramiona w dół jednocześnie.
 12. Brzuch trzymaj wciągnięty i zabezpieczony siłą mięśni, nie ćwicz na tzw. flaku. Jeśli chodzi o kręgosłup wyobraź sobie, że masz ogon, który chcesz podwinąć pod siebie. W ten sposób prawidłowo ustawisz dolny kręgosłup wraz z miednicą.
 13. Nigdy nie opuszczaj zajęć wcześniej, bez wykonania końcowej pozycji leżącej savasana. Po zakończonych ćwiczeniach zawsze należy wykonać 7-10 minutową relaksację w całkowitym bezruchu. To jedna z najważniejszych pozycji, która utrwala efekt ćwiczeń oraz pozwala usunąć napięcia i zmęczenie na poziomie ciała i umysłu. Godzinna praca na macie właśnie teraz się “układa” w twoim ciele i właśnie w tej końcowej pozycji poczujesz jak ogarnia Cię szczęście i spokój.
 14. Nie zaczynaj zajęć od trudnych asan. Ich praktykę lub próbę opanowania zostaw na końcową część zajęć, kiedy ciało jest już rozgrzane. Jeśli wykonujesz stanie na głowie (sirsasana) wykonaj też dla równowagi także pozycję świecy (sarvangasana). Osoby początkujące, zanim przystąpią do stania na głowie, powinny najpierw opanować pozycję świecy.
 15. Jeśli masz menstruację, nie wykonuj pozycji odwróconych (stanie na rękach, na głowie, świeca).

A teraz do dzieła. Na efekty nie będziesz długo czekać.
Do zobaczenia na macie!

Polecamy także Joga. Praktyka życia.