Nie musisz nic w święta!

17 grudnia 2021 LifestylePsychologia , , , , , , , , , , ,

Święta święta, sytuacja jest napięta! Zastanawiasz się jak sensownie spędzić świąteczny czas? Znowu planujesz zrobić coś inaczej?

Plany planami i jak zwykle kończymy w tym samym miejscu czyli z nadmiarem obowiązków, bieganiem za prezentami na ostatnią chwilę, gotowaniem, zdenerwowaniem i ogólnym przeciążeniem oczekiwaniami ze strony bliskich. A gdyby tak podejść do Świąt zupełnie inaczej?
Jest to możliwe. Wsłuchaj się w swoje potrzeby uważnie i zadziałaj we własnej sprawie.

Wysiądź z pędzącego pociągu

Pośpiech wyłącza Cię z życia. Dopóki nie zwolnisz chociaż na chwilę, nie dowiesz się wielu rzeczy o sobie, a już tym bardziej nie dowiesz się, czego oczekujesz na święta i jak chcesz spędzić ten wyjątkowy czas w roku.

Odpuść

Odłóż dogłębne porządki na wiosenny czas i zrezygnuj z zadań, których nie musisz wykonać. Okna nie muszą być umyte, a dywany wytrzepane. Każdy wie, że najlepszą atmosferę domu tworzą szczęśliwi, prawdziwie spokojni gospodarze. Osoby, które szczerze cieszą się wizytą gości, a przede wszystkim mają czas, by usiąść do stołu i zaangażować się w rozmowę będą tymi, do których będzie chciało się zawsze wracać. Nikt nie lubi zimnych, wyczyszczonych domów bez śladów życia, gdzie wisienką na torcie są sztywni domownicy z przysłowiowym „połkniętym kijem”. Bardzo łatwo zdemaskować tych, którzy za wszelką cenę chcą dobrze wypaść – wystarczy, że odetchnąłeś z ulgą po wyjściu z ich domu. Bo permanentne życie na scenie jest męczące – dla obu stron. Zatem zastanów się, czy naprawdę i Ty chcesz udawać w święta? Nie musisz. Życie jest zbyt krótkie, by grać. Odpuść sobie.

Przełam schemat. Zrób inaczej

Zamykasz oczy i już widzisz ten sam scenariusz…Najpierw zmęczenie fizyczne po spędzonych kliku dniach na zakupach oraz w kuchni, potem zmęczenie psychiczne spowodowane siedzeniem za stołem, nieustannym jedzeniem i utrwalaniem scen filmu „Kevin sam w domu”. Sytuacji nie poprawiają historyczne wzdęcia, rozciągnięty żołądek do rozmiaru arbuza i totalne przejedzenie. W desperacji pozostaje Ci już tylko zagryzanie kolejną mandarynką…

Ale nie musi tak być! Jeśli świąteczna rutyna już na Ciebie poluje, narzuć dyscyplinę i zarządź długi dwugodzinny spacer w pierwszy dzień świąt. Zmęcz się pozytywnie. Twój organizm Ci za to podziękuje zdrowym rumieńcem, lepszym trawieniem, pozytywnym nastrojem na całą resztę dnia. Czy istnieje większa przyjemność od powolnego rozgrzewania się ulubioną kawą lub herbatą z cytryną tuż po długim marszu na mrozie?

Pexels

Czuj się zdrowo i lekko

Nie lubisz gotować – nie rób tego. Postaw na skromniejszy stół. Wcale nie musisz też po świętach przybrać dwóch kilogramów na wadze. W końcu można najeść się porcją jarzynowej, czyż nie? Śledzie na 5 sposobów, bigosy, desery, ciasta i ciasteczka często wypełniają nasze stoły, ale też emocjonalną pustkę. Bez względu na ilość napakowanego jedzenia na stole, jesteśmy dokładnie tyle samo warci. Zamiast dwunastu misek z różnymi sałatkami rozłóż scrabble lub monopol i zagraj po świątecznym śniadaniu w planszówkę.

Parytety, parytety…

Rozdziel obowiązki po równo. Nie musisz wszystkiego robić samodzielnie. Podziel zadania około domowe i kuchenne (np. przygotowanie świątecznych potraw) pomiędzy bliskich, którzy zasiądą przy stole. Niech każdy coś ugotuje i da popis kulinarnych umiejętności. To jednocześnie świetna zabawa.

Mniej znaczy więcej

Mniej obowiązków równa się więcej czasu dla siebie i dla rodziny. Chociaż jeden dzień świąt spędź „po swojemu”. Zwolnij tempo, odpocznij i wejrzyj w głąb siebie. Przyjrzyj się rodzinie, bliskim, znajomym. Poćwicz uważność i postaraj się być obecny/a. Usłysz to, o czym rozmawiają Twoi bliscy. Zastanów się, o czym marzą, czego potrzebują… Posłuchaj, co mają do powiedzenia.

Zrób ćwiczenie, zastanów się czego w twoim życiu jest za dużo, czego za mało, a czego w sam raz. Zadaj to pytanie domownikom. Odpowiedzi mogą Cię zaskoczyć.   

Pexels

Święta – trudny czas

Życzymy sobie wesołych i radosnych świąt, ale miejmy na uwadze, że świąteczny czas wcale nie musi być dla wszystkich radosny. To może być także najsmutniejszy czas w roku. Rozejrzyj się wokół, zobacz ilu ludzi jest samotnych, ilu zmaga się z chorobą, a ilu potraciło w ostatnim czasie bliskich. Jeśli święta z różnych przyczyn to także dla Ciebie trudny czas, wiedz, że nie jesteś sam/a.  Problemy i troski w święta niestety nie mijają. W tej sytuacji nie spełniaj oczekiwań innych za wszelką cenę. W zamian zrób wszystko to, co możesz, by było ci lżej:

  • mów otwarcie, o tym co dla ciebie trudne
  • poproś o pomoc
  • nie trać wiary i nadziei
  • masz prawo nie mieć sił na święta 
  • nie musisz udowadniać, że jesteś silna
  • nie musisz starać się
  • nie masz obowiązku gotować, jeśli tego nie lubisz
  • masz prawo do odpoczynku, zwłaszcza w święta
  • masz prawo do świętego spokoju
  • masz prawo do bycia dokładnie tym, kim jesteś.

I tej świadomości życzymy wszystkim na ten świąteczny czas.