Lublin i Wilno przy jednym stole z chłodnikiem

8 maja 2024 Podróże , , , , , , , ,

Stół o długości 650 kilometrów, a na nim najlepsza zimna zupa według rankingu Taste Atlas. Zajrzyjcie z nami za kulisy tego wydarzenia

Futurystyczny portal, na co dzień łączący Lublin z Wilnem, stał się miejscem, które eksplodowało różowymi barwami. Przy obiekcie pozwalającym na żywo transmitować wideokonferencję z obu miast, postawiono stół tworzący iluzję najdłuższego na świecie – miejsca dzieli bowiem odległość 650 km.

Pretekstem do tego międzykulturowego spotkania, został chłodnik, czyli różowe danie uwielbiane zarówno przez nas, jak i naszych sąsiadów. To tylko wstęp do emocjonującego Pink Soup Fest, który odbędzie się już 1 czerwca w Wilnie.

Twórczynie internetowe pochodzące z Lublina, na co dzień promujące to miasto w mediach społecznościowych, przedstawiciele Miasta Lublin, a także – po drugiej stronie portalu, w Wilnie – zaproszeni przez Go Vilnius goście zasiedli przy jednym stole. Była to okazja do spróbowania różowych przysmaków, w tym buraka serwowanego w różny sposób. Stał się on niekwestionowanym królem tego wydarzenia. Nie zabrakło również tradycyjnego, litewskiego chłodnika z jajkiem – przyczyny całego zamieszania.

Lublin a Europejska Stolicy Kultury 2029

To nietypowe, ale i niezwykłe wydarzenie, które wpisuje się również w lubelskie starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029, ma na celu podkreślenie przyjaźni, która łączy Polskę i Litwę oraz oba miasta partnerskie: Lublin z Wilnem.

Łączy nas różowa zupa – chłodnik

Chłodnik stał się symbolem reprezentującym wspólną historię, tradycyjne danie kuchni polsko-litewskiej. Spotkanie przy portalu w Lublinie, mieście otwartym na ciekawe wydarzenia, jest zaproszeniem na uwielbianą przez Litwinów różową zupę.

Pink Soup Fest 2024

Fesriwal odbędzie się w sobotę 1 czerwca w Wilnie. To druga edycja kolorowego festiwalu, który powraca, aby celebrować šaltibarščiai. Litewska różowa zupa została uznana za najlepszą na świecie przez Taste Atlas. Ten letni przysmak zwyciężył z konkurentami z innych krajów, takimi jak hiszpańskie gazpacho i porra antequerana czy bułgarski tarator. W ubiegłorocznej edycji festiwalu wzięło udział aż 15 000 osób, które chciały skosztować różowych przysmaków, wziąć udział w aktywnościach tematycznych i przeżyć niezrównane doznania gastronomiczne.

Pink Soup Fest 2024 oficjalnie rozpocznie sezon letni w mieście, celebrując kolor różowy! Z ponad 100 partnerami, w tym: restauracjami, kawiarniami, pubami, klubami nocnymi, przewodnikami, przedsiębiorstwami, artystami i różnymi społecznościami, uczestnicy mogą spodziewać się szerokiego wyboru dań, przekąsek napojów i pamiątek inspirowanych chłodnikiem. Oprócz doświadczeń gastronomicznych festiwal zaoferuje różnorodną gamę innych aktywności, takich jak warsztaty kreatywne i koncerty na żywo. Pink Soup Fest jest przyjazny rodzinom, dlatego nie zabranie przestrzeni dostosowanej dla dzieci i młodzieży.

Więcej o Pink Soup Fest: https://www.govilnius.lt/festiwal-chlodnika

Zdjęcia wykonał: Aleksander Wolak, materiał prasowy Graylink

GO VILNIUS jest oficjalną agencją rozwoju turystyki i biznesu miasta Wilna. Agencja zapewnia odwiedzającym, inwestorom i przedsiębiorcom wszystkie niezbędne informacje na temat stolicy Litwy.

WILNO –  ZIELONA STOLICA EUROPY 2025 Komisja Europejska ogłosiła, że Wilno zostało laureatem nagrody Zielona Stolica Europy 2025, doceniając niezwykłą zdolność miasta do integrowania wysiłków na rzecz zrównoważonego rozwoju z dobrobytem mieszkańców. Wilno z powodzeniem połączyło różne inicjatywy mające na celu osiągnięcie czystego powietrza, czystej wody, ochrony różnorodności biologicznej, terenów zielonych i nie tylko. Jednym z innowacyjnych podejść Wilna do zaangażowania obywateli jest wykorzystanie dedykowanej aplikacji, umożliwiającej mieszkańcom udział w różnych aspektach zarządzania i planowania miasta. Program European Green Capital Awards działa od 2008 r., a Zielone Stolice w całej Europie kontynuują współpracę w ramach Sieci Zielonych Stolic, która obejmuje 36 miast. Sieć ta współpracuje w celu wdrożenia ambitnych pomysłów na poprawę sytuacji w miastach.