Halloween. Dlaczego mamy problem z tym świętem?

28 października 2023 Lifestyle , , , ,

Halloween obchodzone jest 31 października. Pochodzi z kultury anglosaskiej i jest popularne na całym świecie. Ale wielu Polaków wciąż je krytykuje. Dlaczego?

Krytykujemy zwykle coś, czego nie znamy. Zamiast pielęgnować w sobie nieuzasadnioną urazę do święta Halloween, warto poznać jego znaczenie oraz korzenie i historię, które sięgają czasów na długo przed powstaniem katolickiego święta – Dnia Wszystkich Świętych obchodzonego 1 listopada.

Halloween ma początki w starożytności

Halloween ma swe korzenie w starożytnych celtyckich obrzędach, głównie w święcie znanym jako Samhain. Było to święto obchodzone w celtyckiej kulturze na terenach obecnej Irlandii, Wielkiej Brytanii i Francji. Samhain upamiętniał koniec okresu letniego i zbliżający się czas zimy. Celtowie wierzyli, że noc 31 października to czas, w którym granica między światem żywych, a umarłych staje się szczególnie cienka. Wierzyli, że w ten dzień duchy zmarłych wracają na ziemię i można się z nimi komunikować. Starano więc chronić się przed ich wpływem negatywnym, ubierając maski lub przebrania. Ludzie również palili ogniska i świeczki, by oświetlić drogę duchom oraz odstręczyć złe moce. Była to także noc obchodzenia rytuałów, które miały na celu przepowiedzenie przyszłości lub nawoływanie dobrej fortuny w nadchodzącym roku. Brzmi znajomo? Tak, nasze popularne w Polsce Andrzejki zawierają te same elementy zabawy.

Wpływy chrześcijaństwa Halloween

Dopiero w średniowiecznej Europie tj. w VIII wieku do akcji wkroczył kościół katolicki, który na wzór celtyckiego święta także postanowił czcić zmarłych i ustanowił swój Dzień Wszystkich Świętych (All Saints’ Day) obchodzony 1 listopada. Noc poprzedzającą ten dzień nazwano All Hallows’ Eve (czyli zaduszki), a później skrócono o tę nazwę do Halloween. All Saints’ Day miał na celu upamiętnienie wszystkich świętych, także tych, którzy nie zostali oficjalnie kanonizowani.

Wraz z masową emigracją Irlandczyków i Szkotów w XIX wieku, zwyczaj obchodzenia Halloween trafił na tereny Ameryki Północnej. Tam spotkał się z innymi tradycjami, co doprowadziło do formowania współczesnej wersji święta. W XIX i XX wieku, Halloween przekształciło się w święto głównie dla dzieci, które chodziły po domach, prosząc o słodycze. Powstał także zwyczaj wycinania dyni, a ich rozświetlone w środku wnętrze stało się popularnym elementem dekoracji.

W XIX i XX wieku, Halloween przekształciło się w święto głównie dla dzieci, które chodziły po domach, prosząc o słodycze. Wówczas powstał także zwyczaj wycinania dyni, a ich rozświetlone w środku wnętrze stało się popularnym elementem dekoracji.

W drugiej połowie XX wieku, Halloween zyskało na popularności i stało się jednym z najbardziej skomercjalizowanych świąt w Stanach Zjednoczonych i zapisanych w popkulturze. Dzięki migracji i wymianie kulturowej, stało się ono popularnym świętem obchodzonym na całym świecie, łączącym zabawę, kreatywność i odrobinę magii.

Trick or Treat?

Czy wiesz, że …
„Trick or Treat” jest popularnym zwrotem używanym podczas obchodzenia Halloween, szczególnie przez dzieci podczas tradycyjnego chodzenia po osiedlowych domach w celu zbierania słodyczy. Słowo „Trick” oznacza sztuczkę lub psikusa, natomiast „Treat” to słodki prezent. Trick or Treat! Słysząc to, gospodarze mogą podarować dzieciom słodycze albo wykonać jakąś sztuczkę, choć w większości przypadków nie stosuje się już tego drugiego elementu. „Trick or Treat” jest swego rodzaju hasłem Halloween, które symbolizuje tradycję tego święta.

Parada Halloween w Nowym Jorku

A zatem różne tradycje czczenia zmarłych: katolickie zaduszki czy świeckie Halloween mają ten sam korzeń i kultywują podobne wartości. Krytykę Halloween może uzasadnić jedynie fakt, że nie jest znane w tradycji w polskiej kulturze. Nie ma w tym święcie żadnej obrazy uczuć religijnych, profanacji, czy szamanizmu, o czym często można usłyszeć wśród Polaków. Takie osądy rodzą się ze strachu przed tym, czego nie znamy i co w związku z tym budzi w nas lęk. Warto spojrzeć na ten temat z perspektywy szerszej, historycznej i porzucić dogmatyczne myślenie. Pielęgnujmy swoje tradycje, w których przyszło nam dorastać, ale szanujmy i doceniajmy także tradycje innych kultur. Nie musimy ich kultywować i nie musimy ich krytykować.

A zatem! Happy Halloween, spokojnych zaduszek i Dnia Wszystkich Świętych.

Czytaj także: Czym wyczyścić nagrobek przed nadchodzącym świętem? | Fifty Up (50up.pl)