Haluksy czyli o stopie, która dużo przeszła

14 sierpnia 2019 , , ,

Haluksy to najczęstsza dolegliwość stóp wieku dojrzałego.

Jak powstają haluksy?

Inna nazwa tego schorzenia to paluch koślawy, która dobitnie opisuje kształt i wygląd problemu. Chodzi o patologiczne wykrzywienie stawów palucha u stopy. Problem dotyczy co drugiej kobiety. Wiele z nich latami pracuje na to, żeby haluksy powstały – poprzez stojący tryb życia, zaniedbane płaskostopie czy noszenie butów na wysokim obcasie, podczas którego przenosimy ciężar ciała na przednią część stopy. Na prawdopodobieństwo pojawienia się haluksów wpływ mają również nasze geny czy nadwaga. Zanim zaczniemy mieć problemy z chodzeniem, a ból utrudni codziennie funkcjonowanie, warto wiedzieć co robić, żeby uniknąć haluksów lub jak je wyleczyć, gdy tylko zaczną się pojawiać i zanim operacja stanie się jedyną możliwością.

Haluksom poza zmianą w kształcie stopy towarzyszy również zmiana kolorytu skóry najczęściej jej mocne zaczerwienie, ból, podwichnięcie stawu śródstopno-paliczkowego czy stan zapalny. Długotrwałe nieleczone haluksy mogą doprowadzić nawet do wad postawy. A to dlatego, że gdy odczuwamy ból przy chodzeniu, staramy się chodzić w sposób nieprawidłowy tak, aby dolegliwości bólowe były jak najmniejsze. Niewłaściwy chód zacznie się przekładać na pracę całej nogi, miednicy, a konsekwencji na postawę całego ciała.

Jak walczyć z haluksami?

Najważniejszą sprawą w walce z haluksami jest profilaktyka.
Jeżeli w twojej rodzinie pojawiły się już przypadki haluksów, koniecznie o to zadbaj, ponieważ prawdopodobieństwo, że również będziesz mieć problem z haluksami jest wysokie. Zacznij od dobrze dobranego obuwia. Nie może być ono ani zbyt małe, ani za wąskie, ponieważ wtedy będzie uciskać na stopę. Mocno zwężane czuby w butach również należy odstawić na bok.
Jeśli jesteś kobietą, staraj się nie chodzić w butach na wysokim obcasie. To właśnie one w nienaturalny sposób wykrzywiają stawy stopy.

Co zrobić, gdy pojawią się pierwsze objawy powstawania haluksów? Na pewno reagować. Jeżeli nie zadbamy o to już przy pierwszych objawach, w późniejszym czasie może nie obejść się bez operacji. Przede wszystkim zastosuj wszystkie wytyczne, które omówiliśmy przy profilaktyce. Warto również jeszcze więcej ćwiczyć, ze szczególnym uwzględnieniem wzmocnienia mięśni i więzadeł stopy, ponieważ dzięki temu kształt naszej stopy ma większe szanse wrócić do prawidłowego wyglądu. Ćwiczenia możesz wykonywać w formie automasażu przy użyciu rolki lub wykorzystać rolowanie jako rozluźnienie po wykonanych ćwiczeniach. Sprawdziliśmy osobiście i polecamy rolki do automasażu BLACKROLL® Mini .

Czasami genetyka jest silniejsza, a ta w przypadku haluksów daje osobie znać. Jeżeli jednak świadomie podejdziesz do problemu nim on się pojawi, szansa na spokojny marsz i dobrze wyglądające stopy znacznie wzrośnie. Pamiętaj o regularnych ćwiczeniach, wygodnych butach, odpowiednio dobranych wkładkach w butach oraz wzmacnianiu mięśni i więzadeł stopy poprzez rolowanie i automasaż.
Materiał i zdjęcie: Blackroll Polska