Trzymaj więzi z powięzią…

3 października 2019 , , , ,

Coraz częściej słyszymy o powięzi, czy to w gabinecie lekarskim czy u fizjoterapeuty. Co to właściwie jest?

Zbyt intensywny trening, nieodpowiednie wzorce ruchowe, zła postawa ciała, nieodpowiednie odżywianie i słabe nawodnienie, a także niewystarczający odpoczynek, przewlekły stres czy stopniowe zmniejszanie się elastyczności ciała z wiekiem to czynniki, które powodują sztywność mięśniową organizmu, często bardzo bolesną, wpływającą na komfort naszego codziennego życia. I nie byłoby w tym nic odkrywczego, gdyby nie jeden fakt, że wszystkie wspomniane problemy mają związek z tajemniczą powięzią. Nie poświęcamy jej zbyt wiele uwagi, a szkoda, bo powinniśmy.

Czym jest powięź?

Powięź (nasza tkanka łączna, otaczająca wszystkie mięśnie, kości, nerwy, organy i stawy. Łączy i podtrzymuję wszystkie części ciała) jest rozciągającym się po całym ciele płynnym systemem. To dzięki niej układ mięśniowy może funkcjonować i trzymać się razem. Ta tkanka łączna kolektywnie otacza i penetruje każdy mięsień, jak również kości, nerwy i organy tworząc trójwymiarowy kombinezon zapewniający podtrzymanie ludzkiemu ciału. Powięzie mają ogromny wpływ na to jak się poruszamy, na naszą posturę i percepcję bólu. Poprzez prawidłowe i systematyczne rozluźnianie powięzi zapobiegamy bólom mięśniowym, usprawniamy rekonwalescencję mięśni, zwiększamy mobilność fizyczną oraz gibkość, a dzięki temu wzrasta ogólna wydajność naszego organizmu.

Foto: Blackroll, Struktura powięzi.

SMR (z ang. “self myofascial release”) – autorozluźnienie międzypowięziowe, jest efektywną techniką rozluźniania napięcia i zrostów w mięśniach, a także w otaczających je powięziach. która została rozpowszechniona w Polsce przez firmę Blackroll. producenta rolek o różnej gęstości, stworzonych do zwalczenia napięć mięśniowych. Gwarantuje intensywny masaż mięśni i powięzi, którego efekt zbliżony jest do masażu sportowego. Wyłącznie za pomocą rolki sam decydujesz, która część twojego ciała potrzebuje najwięcej uwagi. Kontuzje przeciążeniowe, zapalenia, a nawet operacje mogą spowodować bliznowacenie i twardnienie powięzi. Twarda powięź daje niechciane uczucie sztywności, a także ogranicza ruchomości i gibkości ciała. Poprzez automasaż następuje nawilżenie powięź i jej stymulacja, a dzięki temu: polepszenie i zwiększenie zakresu ruchu, zmniejszenie i ograniczenie bólu mięśniowego, usprawnienie rekonwalescencji mięśnia oraz zwiększenie mobilności fizycznej i gibkości. Reasumując automasaż polepsza wydajność Twojego całego ciała. Najlepszym sposobem wyjaśnienia pojęcia „nawilżania” powięzi jest przytoczenie analogii gąbki.

Foto: Blackroll Polska

Analogia gąbki

Jeśli porównamy powięź do gąbki, łatwo będzie zrozumieć, dlaczego jest to tak istotne, aby o nią dbać. Gąbka, kiedy wysycha staje się krucha i twarda. Przez jej kruchość już za pomocą niewielkiej siły można ją łatwo złamać. Natomiast, gdy gąbka jest dobrze nawodniona staje się sprężysta i elastyczna. Można ją zgnieść do małych rozmiarów kulki, a ona i tak powróci do swojego pierwotnego kształtu. Można ją wykręcać i skręcać, a nie da się jej złamać.

Soczysta powięź to szczęśliwa powięź!

Jak tylko zrozumiemy, że nasze ciało jest w środku jak gąbka, utrzymywanie nawilżonej powięzi stanie się dla nas ważniejsze. Nasza mobilność, integralność i sprężystość w dużej mierze zależą od tego, jak dobrze są nawodnione nasze powięzi.  To, co nazywamy „rozciąganiem mięśni”, jest w rzeczywistości ślizganiem się włókien tkanki łącznej (kolagenu) po związkach chemicznych z grupy polisacharydów nazywanych glikozoaminoglikanami (GAG). GAGi, w zależności od ich struktury chemicznej, w przypadku braku wody mogą sklejać ze sobą warstwy lub pozwolić im się ślizgać po sobie w momencie, gdy są odpowiednio nawodnione. Powyższy mechanizm jest potwierdzeniem występowania większości kontuzji z powodu zmian struktury powięzi. Jeżeli jesteśmy „wysuszeni” stajemy się bardziej krusi i podatni na erozję,
zerwania lub pęknięcia. Nawadnianie powięzi następuje poprzez ruch lub masaż głębokich tkanek powięziowych, co uzyskujemy dzięki Blackroll.

Czy nie jest to wystarczający powód, aby zacząć się „rollować”?

Możemy zauważalnie ulepszyć gibkość ciała i sprawność układu mięśniowego dzięki małemu wysiłkowi i prostym ćwiczeniom. Określony i regularny trening zapewnia rozluźnienie napięcia i polepsza wydajność mięśniową. Za pomocą rolki, przy wykorzystaniu własnego ciężaru i siły ciała, dodatkowo polepszasz cyrkulację krwi w organizmie, tym samym usprawniasz przepływ tlenu do serca, tętnic i mięśni. Również twoja skóra, która odzwierciedla poziom energii i zdrowia, doceni korzyści płynące ze zwiększenia krążenia krwi, które przyspieszy przemianę termiczną resztek i toksyn wydalanych przez komórki. W skrócie: pomoże Ci wyglądać i czuć się zdrowiej!

Aby dowiedzieć się jak prawidłowo korzystać z rolek wejdź na kanał: www.youtube.com/blackrollpolska
Więcej informacji o produktach szukaj na: www.blackroll.com.pl.

Podobne artykuły:

23 kwietnia 2019 | Anna

Wyroluj kręgosłup

Zdrowie

Aktywność fizyczna jest najlepszym sposobem na wyeliminowanie bólu pleców, ale jest jeszcze jedna droga do sukcesu. Automasaż, który... Więcej →