Kawa z kawiarki ze smakiem!

28 stycznia 2020 Kuchnia , , ,

Twoja kawa z kawiarki nie musi smakować  codziennie tak samo.  Spróbuj wzbogacić jej smak dodając przyprawy, które w połączeniu  z kawą nie tylko zaskoczą Cię smakiem, ale też podniosą walory zdrowotne tego cudownego porannego eliksiru.

Pierwsze próby opracowania urządzenia do domowego parzenia kawy pochodzą z  1919 roku, kiedy Alfosno Bialetti postanowił opracować pierwszą kawiarkę. Dzięki następnym pokoleniom rodziny Bialetti kawa nareszcie trafiła do domów, opuszczając kawiarnie, w których dostępna była na wyłączność przez wiele lat.

Jak powstaje kawa w kawiarce

Cały trik parzenia kawy w kawiarce leży w ciśnieniu. W ten sposób to skromne i niepozorne urządzenie parzy kawę. Pod silnym ciśnieniem przepycha wodę. Ta, przechodząc przez zmielone ziarna kawy, zamienia się w pyszny aromatyczny napój.

Codziennie inny smak dzięki przyprawom, które masz pod ręką

Twoja kawa nie musi smakować codziennie tak samo.  Spróbuj wzbogacić jej smak dodając do kawy przyprawy, które w połączeniu  z kawą nie tylko zaskoczą Cię smakiem, ale też podniosą walory zdrowotne tego cudownego porannego eliksiru. Warto rozpocząć dzień ze smakiem!

O to przyprawy, które śmiało możesz dodawać razem z kawą do kawiarenki:

Goździki – oprócz niezwykłego korzennego aromatu otrzymamy w gratisie działanie antyoksydacyjne, antyseptyczne i lekko znieczulające. Taka kawa sprawdzi się, gdy boli gardło.

Imbir – suszony lub świeży, dodany do zaprzacza razem z kawą zadziała przeciw przeziębieniowo, pomoże w migrenie, odkazi, rozrusza metabolizm i rzecz jasna rozgrzeje też. Kawa wzmocni dobroczynne właściowści imbiru.

Cynamon –  obniża poziom cholesterolu i cukru we krwi,  pobudza metabolizm i przyjemnie rozgrzewa. Aromat gwarantowany. Możesz użyć cynamonu w proszku lub w formie kawałka laski.

Anyż – jeśli masz pod ręką rzadziej spotykaną w kuchni gwiazdkę anyżu, dodaj jej mały kawałek lub całą.  Wspomoże trawienie, zadziała rozkurczowo, moczopędnie, przeciwgrzybicznie i przeciwbólowo.

Kawa waniliowa – zawsze i o każdej porze. Dodaj kawałek laski wanilii, a jeśli nie masz jej w kuchni, wsyp odrobinę cukru wanilinowego, oczywiscie jeśli nie przeszkadza ci odrobina cukru w kawie.

Czy wiesz, że?

  • Kawa z kawiarki zawiera sporo kofeiny, więcej niż z ekspresu ciśnieniowego, bo im dłużej parzona jest kawa, tym ma więcej kofeiny.
  • Najlepiej pić kawę rano między 9.30 a 11.30. 
  • Kofeina  w organizmie zaczyna krążyć znacznie później od jej wypicia, nawet do godziny. Dlatego po wypiciu kawy, możesz uciąć drzemkę. Obudzisz się akurat, gdy kawa zacznie działać.
  • Możesz pić bezpiecznie do 5 kubków kawy dziennie.
  • Jedna kawa z ekspresu daje ten sam efekt co  2-3 kubki mocniejszej herbaty.
  • Kofeina faktycznie uzależnia, ale jeśli chcesz odstawić kawę, czekają Cię tylko dwa, trzy ciężkie dni. Potem wszystko wróci do normy.
Pexels

Smacznego!

Uwaga: jeśli jesteś smakoszem kawy nie możesz przegapić wydarzenia: Warsaw Coffee Festival 2020 już 21 marca br. w Warszawie. Będzie się działo!