Międzynarodowy Dzień Pizzy

9 lutego 2021 ,

9 lutego świat obchodzi święto pizzy! Polacy kochają kuchnię włoską, nie tylko pizzę ale też desery, risotto jak i makarony. Jakie smaki pizzy królują w Polsce? Czy Polacy preferują pizzę z popularnych sieciówek, czy może lokalnych pizzerii?

Materiał prasowy

Sekret tego kultowego posiłku, który pokochały miliony na całym świecie, tkwi w prostocie i mnogości wariantów. A w dniu jej święta nie sposób odmówić sobie choć kilku kęsów tego doskonałego włoskiego specjału!

Pizza – przysmak, który pokochał cały świat

Bazą każdej z tradycyjnych pizz jest ciasto, sos pomidorowy, ser mozzarella, do tego ulubione dodatki takie jak oliwki, suszone czy gotowane szynki, pieczarki, cebula, anchois czy owoce morza. Wszystko to zapiekane w mocno nagrzanym piecu i… gotowe! Danie to nieznacznie różni się w zależności od regionu, z którego pochodzi. W Polsce najpopularniejsze są jednak te w typie rzymskiej, na nieco sztywniejszym, równym cieście, i neapolitańskiej – z niezwykle pulchnymi rantami i mokrym środkiem.

Jakimi pizzaloverami jesteśmy?

Dzięki swojej uniwersalności pizza to kompan niemal każdej sportowej imprezy, domówki, czy romantycznego wieczoru. Dane Glovo pokazują, że niekwestionowaną królową pizz w dostawie jest Pepperoni. Równie chętnie wybieramy także Margheritę oraz Capriciosę, czyli klasyczną pizzę z szynką i pieczarkami. Tuż za podium uplasowała się pizza Prosciutto e rucola z włoską suszoną szynką i rukolą, a także hawajska, która wciąż budzi wiele kontrowersji wśród smakoszy włoskich przysmaków. Polacy chętniej wybierają lokalne pizzerie, niż te zrzeszone w przez globalne sieci – 56% zamówień pochodzi właśnie z pojedynczych lokali.

Weekendowe przyjemności

Dzięki swojej uniwersalności, pizza stała się doskonałym kompanem niemal każdej sportowej imprezy, domówki, czy romantycznego wieczoru. Najchętniej wybieramy włoski przysmak w weekendy – aż 37% zamówień pizzy generowanych jest w soboty i niedziele.

Czy wiesz, że?

Pizza hawajska tak popularna w Polsce, zwłaszcza wśród nastolatków, to profanacja włoskiej pizzy. Dla Włocha to niedopuszczalna kombinacja składników i co tu dużo mówić, rzecz ohydna w smaku. Żaden szanujący się Włoch nie dotknie pizzy hawajskiej. Jeśli więc chcesz poczuć się jak Włoch jedząc swoją pizzę, pamiętaj, aby nigdy nie była to pizza hawajska 😉