Taniec, pasja która łączy na całe życie

24 kwietnia 2023 , , , , , , , ,

Byli członkowie zespołu tanecznego Fram po 30. latach zwołali charytatywną zbiórkę pieniężną, by wesprzeć remont nowej siedziby zespołu.

Fram na obozie tanecznym w Bojanowie, rok 1987.

Fram – taneczna perła Podkarpacia

Zespół nazywany „Gawędą Podkarpacia” był w czasach głębokiego PRL-u kolorowym kwiatem miasta i jego wizytówką na całą Polskę. Przez wiele lat dosłownie rządził na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie, najbardziej prestiżowym polskim konkursie tanecznym tamtych czasów. W ostatecznej rywalizacji o tytuł najlepszego zespołu w kraju Fram pokonywał 300 zespołów w eliminacjach, aby stoczyć ostateczną walkę na scenie konińskiego amfiteatru o finałowe podium. Trzecie, drugie lub pierwsze miejsce zawsze należało do Framu. Kiedy zajeżdżał autobus z Tarnobrzega pod Koniński Dom Kultury wszyscy wiedzieli, że najgroźniejszy rywal konkursu już jest. Fram siał postrach wśród innych zespołów z całej Polaki. Nikt nie chciał mierzyć się z nim w finale bo wiedział, że łatwo nie będzie…

Wróćmy do historii…

Fram działalność rozpoczął w 1979 roku w Wojewódzkim Domu Kultury w Tarnobrzegu. Pierwsze lata działał pod nazwą „Mali Siarkopolanie”. Założycielem zespołu była Jadwiga Chmielowiec. To ona zorganizowała pierwszy nabór do zespołu i tym samym dała szansę dzieciom na przeżycie największej przygody ich życia – tanecznych występów na scenach Polski i Europy.

Jadwiga Chmielowiec – twórca i pierwszy choreograf zespołu

Jadwiga Chmielowiec w latach 1983 -1989 już razem z mężem Dariuszem Chmielowcem sprawowała opiekę artystyczną nad zespołem. Niezwykle utalentowana i pracowita. Na festiwalach w Polsce i za granicą zdobywała z zespołem podziw, uznanie oraz wieńczące dzieło nagrody. Twórcza, przepełniona wyobraźnią, była całkowicie oddana zespołowi i swojej pasji… do samego do końca. Niestety, jej przepiękne lekcje tańca zostały nagle przerwane przez chorobę. Odeszła za wcześnie. Było to 14 lipca 1989 roku, mając 26 lat.

Jadwiga i Dariusz Chmielowiec – twórcy Framu

Ból Framu przekuty w złoto w Koninie. Choreografia Dariusza Chmielowca najlepsza w Polsce

W 1989 roku, po śmierci żony Jadwigi Chmielowiec, kierownictwo artystyczne nad Framem przejął w całości Dariusz Chmielowiec. W tym trudnym czasie dla choreografa, także dla tancerzy, intensywna praca pomagała przetrwać i dalej funkcjonować w nowej rzeczywistości.

Jesienią 1989 r. Dariusz Chmielowiec zaczyna  realizować widowisko taneczne.  Trudne, z niezwykle szybką muzyką, licznymi rekwizytami i wymagającą choreografią. Trud opłacił się.  Tego roku w Koninie Fram był bezkonkurencyjny. „Orkiestra w drodze” zdobyła Złoty Aplauz czyli pierwsze miejsce, pokonując dziesiątki innych zespołów tanecznych z całej Polski. Konkurs relacjonowała Telewizja Polska. Chwile później Ministerstwo Edukacji Narodowej  wytypowało tarnobrzeski zespół do reprezentowania Polski na festiwalu w Turcji.

Materiał: Fragment z filmu TVP S.A. pt. „Pasja stała się zawodem”, reż. Dyl, Broś
Występ zespołu Fram w Koninie podczas finałowego koncertu dla publiczności, I miejsce.

Fram dzisiaj

Dziś w zespole Fram tańczy ok. 200 dzieci z Tarnobrzega i okolic. Przez 35 lat działalności zespołu tańczyło ich tysiące. Dla części z nich taniec stał się pasją całe życie i towarzyszy im do dziś w różnych formach, także zawodowej. Wielu małych tarnobrzeżan tańczących we Framie jest dziś artystami – instruktorami, choreografami, pedagogami tańca i tancerzami znanych w Polsce i na świecie farmacji i teatrów tańca. 

Nowa siedziba Fram Wozownia w trakcie remontu (w budynku XV-wiecznej, dawnej wozowni Zamku Tarnowskich w Tarnobrzegu)

Zmiana siedziby i unikalny projekt byłych tancerzy zespołu

Fram po 35. latach swojej działalności w Tarnobrzeskim Domu Kultury zmienia siedzibę. Nowe miejsce, aby mogło zacząć być użytkowane, wymaga wielu prac i nakładów środków finansowych. Rozpoczęcie działalności taneczno-edukacyjnej z początkiem tego roku szkolnego stanęło pod znakiem zapytania. Byli członkowie zespołu, na co dzień mieszkający i pracujący w różnych częściach Polski, Europy i świata nie czekali długo i pomimo, że minęło prawie 30 lat, zwołali się i zorganizowali zbiórkę funduszy na remont nowego budynku. Już rok temu udało im się zjednoczyć po raz pierwszy na rzecz planowanego koncertu na 35-lecie zespołu i 40-lecie pracy zawodowej głównego choreografa zespołu Dariusza Chmielowca. Prace nad koncertem musiały zostać chwilowo wstrzymane z powodu pandemii covid-19. Ale w tym samym czasie dowiedzieli się, że ich ukochany zespół Fram musi zmienić siedzibę. Dzięki temu łatwiej było się zorganizować i przystąpić do działania.

Jesteśmy przekonani, że powstanie piękne miejsce dla tańca, dla sztuki, dla każdego z nas. Każdy datek na ten cel to mała – wielka cegiełka. Jeśli je wszystkie połączymy, to zbudujemy nowy dom kultury, przeznaczony przede wszystkim dla dzieci i młodzieży, które chcą wrócić na swoje zajęcia. Jeśli uda nam się zrealizować cel to wygramy wszyscy, nie tylko tarnobrzeskie dzieci młodzież, ale też mieszkańcy miasta, wreszcie samo miasto, które wzbogaci się o kolejną placówkę kulturalną na mapie Tarnobrzega. Chcemy także, aby nowy dom gościł wszystkich, którzy przyjdą tu ze swoimi inicjatywami artystycznymi.” – Anna Wiater, inicjator zbiórki, były członek zespołu Fram. Wzruszające jest także, że wśród naszych Darczyńców pojawiają się także najmłodsi. Ich mniejsze, za to wielkie serca są cały czas z nami. To im najbardziej zależy, aby od września móc znowu tańczyć i wrócić do swojej pasji. I choć nikt tego od nich nie wymaga, oddają  swoje kieszonkowe. W tej sytuacji, my dorośli powinniśmy zrobić wszystko, aby te dziecięce inwestycje zwróciły im się jak najszybciej i abyśmy wkrótce spotkali się w odremontowanym nowym domu Fram-Wozownia.” – dodaje Anna Wiater

Na wyremontowanie całości budynku, potrzebne jest więcej środków finansowych, niż zakłada zbiórka. Kwota 30 tys. zł pozwoliłaby kontynuować prace remontowe przez wakacje. W zależności od zebranej finalnie kwoty byłyby to niezbędne łazienki i sanitariaty lub dokończenie rozpoczętych prac przy budowie sceny i widowni. Decyzja zapadnie po zakończeniu zbiórki w porozumieniu z Tarnobrzeskim Stowarzyszeniem Inicjatyw Artystycznych FRAM .

Wiem, że dzieci i młodzież czekają, aby móc wreszcie wrócić do swoich zajęć tanecznych. W tym momencie, bez środków finansowych nie ma na to gwarancji. Dlatego my, byli członkowie zespołu Fram postanowiliśmy nie czekać i  działać. Zbiórka jest ważna, bo czasu coraz mniej, a prace remontowe muszą być kontynuowane. Nasza inicjatywa zrodziła się
z potrzeby serca, w imię podtrzymania tradycji tańca w Tarnobrzegu.  Sami kiedyś byliśmy tańczącymi dziećmi Framu i wiemy najlepiej ile szczęścia i radości daje dzieciom taniec.  – Agnieszka Ziętek (Kiełt) – współinicjator zbiórki, była tancerka zespołu Fram.

Jest jeszcze dużo do zrobienia, ale liczymy że z pomocą ludzi dobrej woli uda nam się zrealizować cel. Fram to najlepsza tradycja tańca w Tarnobrzegu i wizytówka miasta przez ostatnie 35 lat. Zapalmy razem światło na nowej tanecznej scenie i pozwólmy dzieciom oraz nam wszystkim cieszyć się tańcem – oświadczenie byłych członków zespołu Fram.

Link do zbiórki https://zrzutka.pl/jdxwx2

Galeria historycznych zdjęć.
Foto: archiwum Fram

Więcej informacji o zespołe Fram:

Kanał YT z historycznymi choreografiami zespołu Fram:
W tych krótkich filmach kryje się historia tarnobrzeskiego zespołu, nagradzanego wielokrotnie na dziecięcych festiwalach tanecznych w Polsce i Europie. Wejdź tutaj

Strona FB projektu „Fram. Historia opowiedziana tańcem”:
W 2020 roku zespół taneczny Fram z Tarnobrzega, pod kierownictwem Dariusza Chmielowca obchodzi 35-lecie istnienia. Choreograf zespołu Dariusz Chmielowiec obchodzi 40-lecie swojej pracy artystycznej. Na tę okazję byli członkowie zespołu Fram szykują koncert niespodziankę.
Wejdź tutaj