9 słodzików, które nie zaszkodzą w keto diecie!

15 kwietnia 2024 Kuchnia , , , , ,

Słodycze nie muszą być wrogami Twojej diety! Na diecie ketogenicznej można używać słodzików, które nie wpływają na poziom glukozy i nie zaburzają stanu ketozy.

Jakie słodziki są dozwolone na keto?

Erytrol – posiada niski indeks glikemiczny (IG=0), nie wpływa na poziom glukozy we krwi. Doskonale nadaje się do wypieków, dodając słodyczy bez kalorii. Dodatkowo, jest przyjazny dla zdrowia jamy ustnej, nie powodując próchnicy.

Ksylitol – ma niski indeks glikemiczny (IG = 8), nie powoduje znaczących skoków poziomu glukozy we krwi i dostarcza około 40% mniej kalorii niż biały cukier. Nie wymaga udziału insuliny w procesie metabolizmu, co czyni go bezpiecznym dla diabetyków. 

Sorbitol – to substancja słodząca stosowana w przemyśle spożywczym, często oznaczana jako E-420. Sorbitol charakteryzuje się mniejszym stopniem słodkości oraz o 30% mniejszą kalorycznością od cukru. Nie powoduje istotnej reakcji ze strony insuliny, co jest korzystne dla utrzymania stanu ketozy. 

Maltitol – posiada niemal identyczny poziom słodkości, co tradycyjny biały cukier (90% słodyczy cukru). Maltitol jest także o połowę mniej kaloryczny niż cukier, a jego stosowanie nie zwiększa ryzyka próchnicy. 

Stewia – charakteryzuje się zerową kalorycznością i intensywną, kilkaset razy większą słodyczą niż cukier. Przy zakupie stewii unikaj dodatków, np. maltodekstryny, która podnosi indeks glikemiczny.

Sukraloza – nie dostarcza kalorii ani węglowodanów, a jej intensywność słodzenia przewyższa cukier aż 600 razy. W przypadku potraw wymagających pieczenia, warto sięgnąć po inne słodziki, gdyż pod wpływem wysokich temperatur, może wydzielać szkodliwe związki.

Inulina – ma niski indeks glikemiczny, nie powoduje gwałtownych wzrostów poziomu glukozy we krwi. Działa jako prebiotyk, wspierając zdrową florę jelitową. Dodatkowo, jako rozpuszczalny błonnik, może poprawić procesy trawienne poprzez zatrzymywanie wody i tworzenie żelu.

Aspartam – jest praktycznie pozbawiony kalorii. W diecie keto stanowi dobrą alternatywę dla cukru, nie wpływając na poziom glukozy we krwi i stan ketozy.

Acesulfam K – jest prawie całkowicie nierozkładalny przez organizm, co oznacza, że praktycznie nie dostarcza kalorii. Słodzik jest odporny na działanie wysokich temperatur. Acesulfam K nie wpływa na poziom glukozy we krwi.

Nie rezygnuj ze słodkiego smaku na keto. Zobacz keto słodycze, słodzone tylko dozwolonymi słodzikami!

Jakich słodzików należy unikać na keto diecie?

Cukier kokosowy – choć jest wolniej wchłaniany przez organizm, wciąż zawiera fruktozę, która negatywnie wpływa na poziom cukru we krwi.

Maltodekstryna – jest wysoko przetworzonym słodzikiem otrzymywanym z roślin skrobiowych, taki jak ryż czy kukurydza. Zawiera tyle samo kalorii i węglowodanów co zwykły cukier.

Syrop klonowy – choć zawiera mikroelementy, takie jak mangan i cynk, jest także bogaty w ilość cukru i węglowodanów, wpływając niekorzystnie na stan ketozy.

Syrop z agawy – zawiera około 85% fruktozy, która zmniejsza wrażliwość organizmu na insulinę i przyczynia się do rozwoju zespołu metabolicznego, utrudniając regulację poziomu cukru we krwi.

Miód – zawiera przeciwutleniacze i składniki odżywcze, dzięki czemu jest lepszym wyborem niż cukier rafinowany. Wciąż jednak dostarcza dużo kalorii i węglowodanów.

Może zainteresować Cię też: https://50up.pl/slodycz-bez-cukru/

Artykuł na bazie informacji od Beketo.pl