Chlebek śniadaniowy dr. Mosleya

16 października 2019 Kuchnia , , , , , ,

Chlebek śniadaniowy dr. Mosleya pokochają twoje jelita! Bez mąki czyli bez glutenu, z niskim indeksem glikemicznym. Zawiera dużo białka oraz cenne tłuszcze, w tym kwasy omega-3.
Idealny dla osób, którym pszeniczne pieczywo szkodzi albo po prostu nie dodaje energii. Jeśli więc jeszcze nie znaleźliście alternatywy dla ulubionego chleba, z którego możecie zrobić pyszną i zdrowa kanapkę do pracy, to dobrze trafiliście. Świetnie smakuje także na ciepło w formie tostów.

Chlebek dr. Mosleya

Składniki:
190 gram mielonych migdałów
2 łyżki mąki kokosowej
40 gram mielonych nasion lnu
1łyżeczka soli morskiej
1 ½ łyżeczki proszku do pieczenie
5 jaj
30 gram oleju kokosowego
1 łyżka miodu
1 łyżka octu jabłkowego (naturalnego, niepasteryzowanego)

Wykonanie:
Rozgrzej piekarnik do 180 stopni.
Keksówkę wyłóż papierem lub posmaruj olejem kokosowym.
Mielone migdały, mielone nasiona lnu, mąkę kokosową, sól i proszek do pieczenia umieść w naczyniu robota kuchennego i rozdrabniaj pulsacyjnie, aż wszystko się połączy. Następnie dodaj pozostałe składniki i ugniataj pulsacyjnie, aż postanie gładkie ciasto.  Piecz 40 minut, aż będzie złote.
Gotowy chlebek wyjmij z foremki i pokrój na kromki, przechowuj w torebce strunowej w lodówce lub zamrażalce. Smacznego!

Czy wiesz, że?
Chociaż celiakia lub nietolerancja glutenu kojarzy się z chorobą dziecięcą, to najczęściej diagnozuje się ją u ludzi w wieku od 40 do 60 lat. Niezdiagnozowany problem jest najczęstszą przyczyną problemów jelitowych. Warto się przebadać lub przynajmniej poobserwować, jak czujemy się po tradycyjnym śniadaniu opartym na chlebie. 
Natomiast jeśli po posiłku jesteś zmęczony, senny, lub szybko stajesz się znów głodny, być może towarzyszy Ci insulinooporność. W tym przypadku warto sprawdzić poziom cukru we krwi przed i po posiłku.