Przyszłość to 50 +

12 września 2024 LifestyleMasz prawo , , , , , , , ,

Już 1/3 społeczeństwa to osoby 50 +? Za kilka lat Polaków powyżej 60 roku życia będzie ponad 50 proc. Najnowsze dane z badania Przyszłość to 50 + zmieniają myślenie o naszej demografii.

Po raz pierwszy w historii społecznej i gospodarczej Polski struktura wieku społeczeństwa dynamicznie przyrasta na korzyść dojrzałych dorosłych oraz starszych dorosłych. Obecnie w Polsce osoby 50+ stanowią ponad 1/3 społeczeństwa. Prognoza na 2042 rok mówi o wzroście ich udziału do połowy populacji. Jednak zmiany demograficzne i rynkowe, które z tego wynikają są dużo głębsze, niż prosta statystyka.

Raport firm Kantar i Adres:Media dotyka właśnie tych zmian, mówi o konsekwencjach odwracającej się struktury wiekowej. Wymaga to obdarzenia uwagą grupy dotychczas pomijanej w strategiach marketingowych i komunikacyjnych: grupy licznej, zamożnej, zróżnicowanej, o korzystnych wzorach konsumpcji i niespotykanych dotychczas w tym wieku wzorach kulturowych.

Nadszedł czas, by zauważyć, że nie ma jednego modelu starzenia się. I że bycie 50-latkiem (lub siwym) nie oznacza starości. Żyjemy w czasach inkluzywności, ona wymaga też zmian postaw wobec rynku 50+. Dzisiaj budujemy strategie marketingowe wychodząc od postaw, zachowań, stylu życia i aspiracji, a nie demografii – komentuje Mateusz Jaworowski, Account Director, Kantar Polska.

Co wiemy o marketingu skierowanym do osób 50+?
Jak trafić do niewidzianych, pomijanych, niezrozumianych klientów z potencjałem?

50+ są jak Millennialsi z grubym portfelem, jak Zetki z fantazją, dystansem do siebie i własnym poczuciem humoru. Tylko niektórzy identyfikują się jako silversi albo seniorzy. Są dorośli, zazwyczaj dojrzali, ale tylko niekiedy starzy. Mają całkiem inne wymagania, oczekiwania i aspiracje, niż starsi ludzie żyjący pół wieku, a nawet dekadę temu.

Z danych jednoznacznie wynika, że mamy do czynienia z rozwojowym, korzystnym pod względem wzorców rynkiem 50+. Ale też z rynkiem paradoksów, gdzie najstarsi korzystają z najmłodszych mediów, a najmłodsi wiekiem mają za zadanie tworzyć miejsca pracy dla tych najstarszych. Na dodatek, po raz pierwszy w historii, po pięćdziesiątce, sześćdziesiątce i siedemdziesiątce są twórcy i uczestnicy kontr- oraz popkultury. Teraz rzucają wyzwanie starości i starzeniu się – mówi Agnieszka Becler, strateg i facylitatorka w Adres:Media.

Jak zatem skutecznie prowadzić działania marketingowe skierowane do 50+? Jak dopasować podejścia, kanały komunikacji, przekazy? Jak zrozumieć działania pro-agingowe i włączyć je do całego procesu marketingowego w firmie?

Najnowszy raport dostarcza aktualnej wiedzy, danych i omówień pozwalających planować sukces na rynku 50+. Dane prezentowane są i analizowane dla grupy 50+ ogółem oraz w rozbiciu na trzy grupy: 50-59, 60-69 i 70+ lat. Raport zawiera też treści powiązane z wytycznymi UE dotyczącymi grupy konsumenckiej 50+ i wpisuje się w priorytety polityk lokalnych oraz międzynarodowych, wraz z ESG.

Wybrane obserwacje z raportu

Istnieje szereg stereotypowych przekonań na temat osób w wieku 50+. Oszczędzają, ograniczają wydatki, poszukują najtańszych ofert, nie interesują się nowościami, nie kupują przez internet? A tymczasem to oni częściej niż młodsze pokolenia uważają, że za produkty wyższej jakości warto zapłacić więcej (69% vs 65% w całej populacji).  50+ pozostają otwarci na informacje i częściej niż młodsi lubią dowiadywać się nowych rzeczy. W tym celu nawet częściej niż populacja (!) zaglądają do Internetu (72% vs 64% w populacji). Jeśli chodzi o zakupy przez internet, to wciąż robią je nieco rzadziej, niż populacja (69% vs 75% w populacji), ale nie dotyczy to samych pięćdziesięciolatków. 50-59 kupują w sieci tak samo często, jak ogół Polaków (76% vs 75% w populacji).

Co składa się na raport?

  • Zmiany demograficzne
  • Dobrostan i zdrowie
  • Dochody, praca, pieniądze
  • Konsumpcja w kategoriach konstytuujących obraz rynku
  • Konsumpcja pogłębiona w Twojej kategorii
  • w podstawowych
  • Zakupy
  • Wizerunki, wzorce, normy
  • Reklama
  • Media
  • Rekomendacje.

Źródła danych: Target Group Index (TGI) . Dane demograficzne z Polski, Europy i UN. Analiza kulturoznawcza. Podejście systemowe.

Kantar to wiodąca na świecie firma doradcza i konsultingowa działająca w oparciu o analizę danych i informacji. Oferujemy całościową, unikatową i wszechstronną wiedzę o tym, jak ludzie myślą, co czują i jak działają – globalnie i lokalnie – na ponad 90 rynkach. Łącząc pogłębioną wiedzę i doświadczenie naszych pracowników, nasze zasoby danych i wypracowane przez lata normy, a także innowacyjne analizy i technologie analityczne, pomagamy naszym klientom rozumieć ludzi i stymulować zrównoważony wzrost.

Adres:Media jest spółką założoną przez badaczy oraz strategów, których kompetencje
i doświadczenie związane są z tworzeniem i wdrażaniem strategii reklamowych, badaniami marketingowymi, badaniami mediów. Łączy umiejętność obserwacji zjawisk i zmian kulturowych oraz cywilizacyjnych ze znajomością rynku oraz wzorów korzystania z mediów. Autor popularnych na rynku raportów syndykatowych. Właściciel zautomatyzowanej platformy do monitoringu zjawisk konsumenckich SMART, która pozwala na tworzenie wystandaryzowanych raportów analitycznych na temat kilkuset kategorii produktowych.

Kontakt w sprawach zakupu raportu i szkoleń:

agnieszka.becler@adresmedia.pl

Mateusz.Jaworowski@kantar.com

Więcej o raporcie znajdziesz na stronie www.adresmedia.pl oraz www.kantar.com/pl

Czytaj też: Równamy szanse! Kongres Polityki Senioralnej 2024 | Fifty Up (50up.pl)