Nie musisz kupować w szkole ubezpieczenia NNW dla dziecka. Najpierw sprawdź swoje inne polisy

13 września 2019 , , , ,

Nie kupuj dwa razy tego samego!

We wrześniu wszyscy straszą nas wypadkami dzieci w szkole, złamanymi rękami i przy okazji nakłaniają do zakupu ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków – NNW. To typ ubezpieczenia, które masz najczęściej dodawane w pakiecie wtedy gdy ubezpieczasz mieszkanie albo możesz kupić je samodzielnie tańsze lub o lepszym zakresie odpowiedzialności. Pamiętaj – nie musisz korzystać z oferty grupowych ubezpieczeń NNW oferowanych w szkole.

Ubezpieczenie kupowane w szkole jest produktem, który przez niektórych rodziców wciąż jest uważany za obowiązkowy element wrześniowych wydatków. Zanim cokolwiek podpiszesz lepiej przejrzyj posiadane polisy. Z dużym prawdopodobieństwem masz NNW w ramach ubezpieczenia mieszkania lub domu.

Ofertę ubezpieczeń szkolnych NNW mają w ofercie praktycznie wszyscy działający na polskim rynku ubezpieczyciele. Składka w przypadku wykupienia takiego ubezpieczenia w szkole, to średnio ok. 30 – 40 zł za rok. Rodzic płacze i płaci, a zwykle w ogóle nie wie jaki zakres ubezpieczenia ma polisa. Trudno znaleźć szkołę, która przekazywałaby wszystkim rodzicom broszurę z ogólnymi warunkami ubezpieczenia. Oferta przygotowywana jest najczęściej dla konkretnej placówki edukacyjnej, a cena zależy np. o liczby ubezpieczanych zbiorowo uczniów. Wciąż stosowaną praktyką jest oferowanie rodzicom polisy jednego konkretnego ubezpieczyciela. No i rodzice nie mają możliwości negocjowania warunków polisy.

Rzecznik Finansowy zauważa, że oferty takiego ubezpieczenia wybierane są nie pod kątem ochrony, a dodatkowych bonusów dla szkoły: zniżki w ubezpieczeniach majątkowych, zniżki dla kierownictwa, czy nauczycieli. Jeśli każde z dzieci ubezpieczone jest na 10.000 zł, składka powinna wynosić ok. 20 zł rocznie. Tymczasem rodzice płacą zwykle ok. 30 – 40 zł.

Z NNW najczęściej wypłaca się odszkodowania za złamane ręce i nogi, także pobyt w szpitalu związany z wypadkiem. W ubezpieczeniu NNW możliwa jest kumulacja świadczeń. Inaczej mówiąc – jeśli mamy kilka polis NNW, to z każdej z nich otrzymamy wypłatę. Co więcej kupiona prywatnie polisy NNW jest całkowicie niezależna od odszkodowania otrzymanego z ZUS.

Sporym problemem może okazać się dla nas kwestia porównania konkretnych ofert. Największe firmy ubezpieczeniowe takie jak PZU czy Warta nie sprzedają ubezpieczeń NNW szkolnych przez internet. Wymagane jest spotkanie z agentem dlaczego, że jest dodawane do zwykłego ubezpieczenia na życie (opcja dodatkowa) albo ubezpieczenia domu. Ochrona obejmuje wtedy wszystkich domowników. Koszty zależą od wieku, stanu zdrowia, a także liczby innych ubezpieczeń kupionych w danej firmie.

Więcej na stronie Portalkonsumenta.pl

Podobne artykuły:

23 października 2019 | Anna

Osoby LGBT coraz bardziej zainteresowane ubezpieczeniami na życie

Masz prawo, Psychologia

Osoby homoseksualne z grupy LGBT są jedną z najszybciej rosnących grupą klientów firm ubezpieczeniowych.