Ceny obowiązkowych polis OC powoli spadają. Kto zapłacił najdrożej?

3 października 2019 Masz prawo ,

Rynek cen OC ustabilizował się, a kierowcy płacą za ubezpieczenie coraz mniej – wynika z raportu kwartalnego Punkty, analizującego ceny polis sprzedanych przez multiagencje.

Po trzech kwartałach tego roku średnia cena obowiązkowego ubezpieczenia kształtuje się w całej Polsce na poziomie 669 zł. Od miesięcy niezmiennie najwięcej za OC płacą mieszkańcy województwa pomorskiego – 749 zł oraz dolnośląskiego – 735 zł. Za nimi plasują się mieszkańcy województwa mazowieckiego, którzy za OC płacą średnio 723 zł.

Z danych Punkty porównujących I kw. do III kw. wynika, że wartość obowiązkowej polisy spadła o 2 proc. Na mapie Polski znajdziemy miasta, dla których rynek ubezpieczeń jest łaskawy. Najtańsze OC z dużych miast mają Kielce – średnio 630 zł. 10 złotych więcej płacą kierowcy z Opola i Rzeszowa. Jeśli chodzi o średnią wojewódzką najmniej płacą kierowcy z podkarpackiego (557 złotych) oraz świętokrzyskiego (571 złotych). Niezmiennie najwyższe ceny dostają kierowcy z Wrocławia, za polisę płacą średnio aż 883 zł. 833 zł za ubezpieczenie auta płacą gdańszczanie, a stołeczni kierowcy wydają średnio 809 zł.

Średnie składki OC

Co ciekawe największe wzrosty cen dotknęły mieszkańców Rzeszowa, którzy po III kwartale płacą aż 13 proc. więcej niż na początku roku. Największy spadek cen odnotowali kierowcy z Białegostoku, za OC płacą o 8 proc. mniej. Wrocławianie płacą aktualnie blisko 7 proc. mniej, niż po pierwszym kwartale.

Po czasach, kiedy podwyżki cen OC sięgały nawet 50 proc. nie ma śladu. Nie widać kolejnej wojny cenowej – podkreśla Sławomir Bilik, CEO Punkta. – Na cenę OC największy wpływ mają: wiek kierowcy, rodzaj paliwa, pojemność oraz wiek auta. Nie bez znaczenia jest również miejsce zamieszkania kierowcy. Niezmienną zasadą jest, że na niższe stawki za ubezpieczenie OC mogą liczyć mieszkańcy mniejszych miejscowości.

Największe miasta zawyżają średnią cenę ogólnopolską. Z analizy danych Punkty wynika, że składka OC w miastach poniżej 100 tys. mieszkańców jest nawet 8 proc. niższa, niż w dużych aglomeracjach w tym samym województwie. Największa różnica w cenie pomiędzy średnią wojewódzką za OC a średnią z wyłączeniem największych miast jest w woj. łódzkim. Kierowcy z mniejszych miejscowości z tego województwa płacą średnio o 8 proc. mniej niż kierowcy z Łodzi. Podobnie w przypadku województwa pomorskiego – tam, wyłączając ze statystyk kierowców Trójmiasta, średnia składka za polisę komunikacyjną jest niemal 7,5 proc. niższa, niż ta uwzględniająca zmotoryzowanych mieszkańców Gdańska, Gdyni i Sopotu.

Kto zapłacił najwięcej?

Ubezpieczenia trafione w punkt: kto, za co, ile?

  • Niezmiennie najwięcej za obowiązkowe OC płacą młodzi kierowcy, którzy średnio wydają więcej o nawet 640 zł od kierowców w wieku 55 lat i starszych
  • Średnia cena OC w przedziale wiekowym 18-25 lat to 1238 zł
  • Średnia cen OC dla kierowcy powyżej 55. roku życia – 598 zł
  • Najniższa średnia składka dotyczy osób w związkach małżeńskich (619 złotych), a najwyższa osób samotnych (823 złote). W oczach ubezpieczycieli ci pierwsi, mający rodzinę i często przewożący samochodem swoje dzieci, zachowują o wiele większą ostrożność za kierownicą, niż single.
Jak płacili kierowcy w danym województwie.

Link do pełnej wersji materiału – kliknij tutaj

Podobne artykuły:

17 września 2019 | Tomasz

Polacy coraz częściej kupują ubezpieczenia w sieci

Lifestyle

Już 4 mln Polaków sprawdza oferty ubezpieczeń w internecie. Z danych firmy Punkta wynika, że statystycznie jest to mężczyzna w wieku 35+,... Więcej →