Zalet masażu jest więcej, niż myślisz. Regularny masaż po 50-tce to twoja najlepsza inwestycja w zdrowie
Współczesny człowiek wraz ze wzrastającym tempem życia, jest narażony na przewlekły stres, który wpływa na zakłócenie równowagi pomiędzy zdrowiem fizycznym i psychicznym. Brak równowagi z wiekiem objawia się jako choroby cywilizacyjne o podłożu psychicznym, fizycznym czy społecznym. Zadaniem odpowiedniej terapii manualnej, jakim jest profesjonalny masaż, jest przywrócenie tej harmonii. Dlatego jest on nieodłączną częścią odnowy biologicznej.
Masaż oddziałuje na skórę, tkankę podskórną, mięśniową, na stawy, aparat więzadłowy, na układ nerwowy, krążenia, oddechowy, pokarmowy i moczowy. Polepsza przeminę materii i wpływa na krążenie energii i sił witalnych. Masaż poprawia krążenie krwi i limfy, doprowadza do szybszego dostarczania tkankom i organom substancji odżywczych oraz wpływa na szybsze wydalanie produktów przemiany materii. Pod wpływem masażu tkanka kostna i chrzęstna są lepiej odżywione, co przeciwdziała procesom zwyrodnieniowym – mówi masażystka Urszula Wachnik z Projekt Harmony.
Masaż a skóra
Za pogorszenie się kondycji skóry po 50. roku życia odpowiada zmniejszenie produkcji kolagenu i elastyny – włókien odpowiedzialnych za jędrność i elastyczność skóry. Między 40. a 50. rokiem życia produkcja kolagenu w skórze spada o 30%, a po 60. roku życia aż o 45%. Ten proces można opóźnić dzięki regularnemu masażowi. Także podczas masażu usuwane są obumarłe komórki naskórka, co wpływa na poprawę oddychania skóry poprzez otwarcie jej porów. A to sprzyja szybszej odbudowie uszkodzonych komórek naskórka, umożliwiając również wprowadzenie do organizmu substancji odżywczych, pielęgnacyjnych i leczniczych. Pod wpływem masażu zdecydowanie zwiększa się elastyczność i sprężystość skóry. To idealny „skutek uboczny” masażu.
Kolejną zaletą masażu po 50-tce jest bezpośredni wpływ na mięśnie szkieletowe, poprzecznie prążkowane i pośrednio na mięsień sercowy oraz mięśnie gładkie, dzięki czemu obniżamy napięcie mięśniowe jakie towarzyszy nam po pracy bądź też długotrwałym stresie. Masażem poprawiamy krążenie krwi i limfy, dostarczamy tkankom i organom substancji odżywczych oraz wspomagamy wydalanie produktów przemiany materii – dodaje Urszula Wachnik.
Dlaczego tak wiele osób choruje po 50-tym roku życia?
Masaż to nic innego jak holistyczne podejście do człowieka, który jest energetyczną jednostką, umieszczoną między wszechświatem a ziemią, przez którą przepływa energia pochodząca z ziemi, kosmosu, powietrza oraz pożywienia.
Choroba pojawia się w momencie występowania zakłóceń w przepływie energii w ciele, a dolegliwości fizyczne to widoczny objaw tego stanu rzeczy. Tylko prawidłowy przepływ energii w ciele gwarantuje nam harmonijne funkcjonowanie. Czynniki, które mają wpływ na zachwianie równowagi energetycznej to:
- stres
- nadpobudliwość nerwowa
- stany przygnębienia
- przemęczenie
- zaburzenia krążenia krwi
- wzmożone napięcie wewnętrzne
Masaż nie tylko wpływa na ciało, ale również na kanały i ośrodki energetyczne ciała osoby masowanej. Różnego rodzaju techniki masażu wpływają na zwiększenie energii tam, gdzie występuje jej deficyt oraz zmniejszenie w tych częściach gdzie, jest jej nadmiar przy równoczesnym utrzymaniu przepływu energii. Warto o tym wszystkim pamiętać i jak najczęściej czerpać z dobrodziejstw masażu.
Dziękujemy za rozmowę.
Więcej informacji:
www.projekt-harmony.pl
www.facebook.com/uslugimasazu