Jesienne marynaty

7 września 2020 Kuchnia , , , , , , , ,

Za co kochamy przetwory? Ich przygotowanie czasem bywa pracochłonne, ale robienie przetworów wycisza, relaksuje, ćwiczy uważność i daje wiele satysfakcji. Pysznym smakiem swoich kulinarnych arcydzieł w słoikach możemy cieszyć się przez całą zimę – wystarczy tylko odkręcić wieczko!

Jesienne marynaty i kiszonki

Poczuj aromat słonecznego lipca, a wiosną smakuj październikowej dyni

Przygotowanie przetworów to doskonała okazja, żeby poeksperymentować w kuchni. Możemy kisić, kwasić lub marynować. Te ostanie czyli marynaty przygotowujemy zawsze z użyciem octu. Ocet, chociaż spożywany w nadmiarze szkodzi, to używany w rozsądnych proporcjach jest niezastąpiony w kuchni. Pozwala zamarynować niemal każdy owoc i warzywo – pojedynczo lub tworząc ciekawe mieszanki. Także w przypadku przyprawiania marynat na bazie octu opcji jest całe mnóstwo! Jedyne ograniczenie to nasza wyobraźnia. Niezależnie od tego, co postanowimy zamknąć w słoiku, warto postawić na dobry ocet 10% np. tradycyjny ocet kielecki, który powstaje w procesie fermentacji alkoholowej w drewnianych kadziach już od 90 lat.

Przysmak jesieni zamknięty w słoiku

Marynowana dynia lub buraki to idealny dodatek do pieczonych mięs i wielu innych potraw. Jeżeli przygotujemy je w towarzystwie laski cynamonu, gwiazdek anyżu i korzenia imbiru, nabiorą wyjątkowego, intensywnego aromatu. Jak się do tego zabrać? Banalnie prosto – zaczynamy od obrania i pokrojenia w dużą kostkę dyni o wadze ok. 1,5 kg (po wydrążeniu powinniśmy otrzymać ok. 700-750 g miąższu) lub tyle samo buraczków, które kroimy w dużą kostkę. Przekładamy je do słoików, a następnie dokładamy po gwiazdce anyżu, lasce cynamonu i niewielkim kawałku imbiru. Kolejny krok to przygotowanie zalewy. Do garnka wlewamy dwie szklanki wody i jedną szklankę Octu Kieleckiego spirytusowego. Dosypujemy szklankę cukru, doprowadzamy do wrzenia i mieszamy, aż cukier się rozpuści. Gorącą zalewę przelewamy do słoików, zakręcamy i pasteryzujemy przez ok. 30 minut.

Marynaty jesienne

Słoneczne przetwory

Jeśli nie przepadacie za charakterystycznym smakiem gotowanego kalafiora, ale chcecie dać temu warzywu jeszcze jedną szansę, mamy coś idealnego dla Was! Dzięki kilku prostym krokom, możemy przyrządzić doskonałego kalafiora w occie, kurkumie i curry. Tym razem zaczniemy od przygotowania zalewy. Do garnka wlewamy trzy szklanki wody i szklankę octu, dosypujemy 3 łyżki soli i 1/3 szklanki cukru, a następnie doprowadzamy do wrzenia i mieszamy do momentu rozpuszczenia się cukru i soli. Zdejmujemy z gazu i odstawiamy do wystygnięcia. Kroimy kalafiora na niewielkie kawałki, posypujemy łyżką soli i odstawiamy na pół godziny, aby puścił nadmiar wody, po czym dokładnie go płuczemy. W słoikach umieszczamy po pół łyżeczki curry i kurkumy w proszku oraz po jednym liściu laurowym, dodajemy kalafiora i wlewamy zalewę. Na koniec całość pasteryzujemy, gotując zakręcone słoiki przez ok. 15 minut. Gotowe!
Tej samej zalewy możesz użyć do marynowania ogórków lub fasolki szparagowej, które świetnie smakują z dodatkiem curry. Jeśli ogórki są duże warto pokroić je w grube plastry.

Smacznego!