Każdy kraj swe wypieki chwali, w szczególności te świąteczne! Zapach i smak tradycyjnych wypieków przywołują miłe chwile i przenoszą nas do dzieciństwa. Świąteczne ciasta i ciasteczka mają tę moc, której nie mają żadne inne wypieki. Dlaczego? Bo wypiekane są raz w roku…
W Polsce podczas świąt Bożego Narodzenia rządzi słynny, ciężki i aromatyczny makowiec w różnorodnych wersjach. Kutia, choć też popularna w naszym kraju, pochodzi z Rosji i to tam jest prawdziwą królową świątecznego stołu. Cała Szwecja, jak długa i szeroka, wypieka świąteczne korzenne ciasteczka pepparkakor, a Brytyjczycy biegną do sklepów sieci Marks&Spencer po tradycyjny brytyjski świąteczny pudding na bazie łoju i suszonych owoców z dodatkiem aromatycznych przypraw i bakalii. Niektórzy z nich wciąż przyrządzają pudding samodzielnie w domu przy użyciu dostępnego w Anglii łoju w granulacie.
Co na deser w święta jedzą Amerykanie?
Królowa jest tylko jedna – dynia. W Ameryce wszyscy sięgają oczywiście po wielkie okazy i pieką w grudniu Pumpkin Pie, czyli amerykański placek dyniowy. Placek ten jedzony jest głównie na okazję Święta Dziękczynienia tradycyjnie już od XVII wieku. Składa się głównie z pulpy z dyni z dodatkiem korzennych przypraw. To typowo amerykański deser świąteczny, pomimo, że spód z ciasta tzw. 'pie’ przywędrował dużo wcześniej do USA z Europy.
Panettone czyli świąteczna tradycja po włosku
Włosi natomiast od pokoleń na świątecznym piedestale stawiają babkę Panettone, tradycję kulinarną pochodzącą z Mediolanu. Jak sama nazwa mówi (z tłumaczenia) jest to po prostu 'wielka babka’. Zapakowana szczelinie lub schowana w dużą puszkę może być przechowywana nawet do kilku miesięcy. Włoskie babki mają wiele smaków: czekoladowy, pistacjowy, cytrynowy. Ale wg samych Włochów najpopularniejsza jest ta z bakaliami. Niestety proces wykonania panettone jest długi i dość skomplikowany. W tej sytuacji rozwiązaniem jest kupno gotowej babki eksportowanej z Włoch na cały świat. Pakowane są w duże kartonowe opakowania, choć można zakupić także mini panettone w małych pudełkach.
Gdzie można kupić oryginalną włoską babkę? Co roku dostępne są różne jej warianty w sieci sklepów TK Maxx (niestety ta sieć ma sklepy tylko w dużych miastach).
Panettone – historia ciasta ma początek w słodkim chlebie na bazie miodu z czasów Imperium Rzymskiego. Od XVIII w. ciasto stanowi tradycję Bożego Narodzenia w całych Włoszech.
A Wy co upieczecie w te Święta? Kto lubi gotować, może poeksperymentować w kuchni i obok tradycyjnych polskich potraw zaskoczyć gości tradycją z innego zakątka świata. Będzie interesująco! 🙂