Dlaczego warto zainwestować w gofrownicę? By nie musieć jechać na gofra do Gdańska.
Gofry. Dlaczego są takie pyszne?
Kochamy gofry, bo to nasze wspomnienie słodkich lat dzieciństwa. Któż nie widział długiej kolejki do budki z goframi będąc nad morzem? Wszyscy widzieliśmy. Bo sami w tej kolejce nie jeden raz staliśmy.
Z mocą gofra, nie należy walczyć bo i tak nie wygramy. To co czyni gofry wyjątkową przyjemnością to:
- zawartość glutenu, która sprawia, że gofr jest puszysty, mięciutki i chrupiący zarazem. Gluten to ostatnio modne zło, ale spokojnie. Ludziom tolerującym pszeniczne białko, produkt z glutenem nie szkodzi.
- zawartość cukru (o ile nie robimy gofrów wytrawnych). W samym gofrze niewielka co prawda, ale wystarczająca, by nas zatrzymać i przekonać na jednego. Cukier to dla mózgu nagroda, której nie możemy odmawiać sobie w nieskończoność.
- zapach podczas wypiekania w gofrownicy, który przywołuje w pamięci wakacyjną kolonię nad morzem jakieś 35 lat temu. Z tym zapachem czujemy się dobrze i bezpiecznie. Lubimy być w domu, w którym pachną gofry.
- nieograniczony wachlarz dodatków od cukru pudru, bitej śmietany, przez najróżniejsze owoce, nutellę, sosy, posypki, dżemy…etc. Wykańczanie swojego gofra pobudza naszą twórczość. Możemy tworzyć wiele kompilacji smakowych i za każdym razem odkrywać nowe „niebo w gębie”. Zatem do rzeczy…
Gofrownica
Prosta sprawa, każda gofrownica, która nie przywiera będzie dobra. Sprawdzi się ekonomiczny model z Lidla marki SilverCrest. Ma na froncie dumny napis USA Waffels, który przekona każdego. W końcu Amerykanie znają się na gofrach, bo jedzą je na śniadanie. A my tylko w Gdańsku… 😉
Przepis na domowe pyszne gofry
Składniki:
- 2 jajka
- 2 szklanki mąki
- 1,5 szklanki mleka
- nieco mniej niż pół szklanki oleju rzepakowego (rzepakowy do gofrów jest najlepszy)
- 5 dużych łyżek cukru
- cukier wanilinowy
- szczypta soli
- łyżeczka sody oczyszczonej
- łyżeczka proszku do pieczenia
Przygotowanie:
Jajka ze szczyptą soli ubić mikserem, aż powstanie puszysta masa. Dodać cukier biały i cukier wanilinowy. Ubijając dolewać delikatnie olej. Do gładkiej masy dodać mąkę, sodę i proszek do pieczenia, następnie mleko i wszystko razem miksować dalej na wolnych obrotach, aż powstanie lejące się ciasto o konsystencji gęstej śmietany. Odczekać 15-30 minut, niech ciasto na gofry odpocznie przed uruchomieniem gofrownicy.
Na rozgrzaną gofrownicę (a nagrzewa się bardzo szybko) chochelką nalewać ciasto wg uznania. Ilość ciasta na porcję dwóch gofrów w gofrownicy należy samemu wyważyć. Jeśli ciasta jest za dużo, będzie wyciekać bokami. Nie ignorować tego sygnału, tylko następnym razem nalać mniej ciasta. Trzymać gofry w gofrownicy, aż się zarumienią, a zapach rozejdzie się po domu i obezwładni domowników. Wyjąć. Zjeść. Nie jechać do Gdańska.
Uwaga: jeśli gofry przywierają, należy gofrownicę przesmarować odrobiną oleju.