Przygotuj siebie na Święta

8 listopada 2023 Lifestyle , , , ,

Święta Bożego Narodzenia to czas radości, ale też znowu te same problemy. Od listopada sklepowe wystawy mówią nam, że nadchodzi czas radości. Czy na pewno?

Nie dajmy się zwariować i nie ulegajmy presji, że nasze święta muszą wyglądać tak samo jak na zaaranżowanych wnętrzach IKEA, mają pachnieć piernikami, a wszyscy domownicy utrzymają wyśmienity humor. To raczej mało prawdopodobne. Świętom Bożego Narodzenia często towarzyszy stres, zmęczenie, uczucie zawodu oraz daleko idące rodzinne kompromisy. Jednym słowem często nie jest tak, jak naprawdę byśmy tego chcieli.

Jak przygotować się na te wyjątkowe dni, zachowując równowagę i dobre samopoczucie? Nie zapomnimy w te święta o sobie i o tym co jest dla nas ważne.

Planowanie i organizacja

Zanim wkrótce rozpocznie się gorączka zakupów i przygotowań, warto zrobić przedświąteczne planowanie. Stwórz listę rzeczy do zrobienia i kupienia. Półprodukty do gotowania oraz prezenty dla bliskich możesz kupić miesiąc wcześniej – naprawdę warto. Ceny są niższe niż w tygodniu przed godziną zero, w sklepach mniejszy tłok, za to większy wybór. Kiedy rozpocznie się świąteczna gorączka, nie będzie potrzeby w niej uczestniczyć.

Zwolnij przed świętami

Święta Bożego Narodzenia to nie tylko czas obdarowywania innych, ale także siebie. Nie przyśpieszaj tempa, nie rezygnuj ze stałych punktów Twojej codziennej rutyny, jak sport, spacery z psem, czy wizyty u kosmetyczki czy lekarza. Nie odkładaj niczego na potem, jeśli to Cię uszczęśliwia lub jest ważne. I chociaż brzmi to jak oksymoron – zwolnij przed świętami! Mając z końcem listopada zrobiony plan działania, kupione półprodukty kulinarne i schowane prezenty w szafie, naprawdę niewiele już zostało.

Dom, twoja świąteczna oaza

Dopasuj dekoracje do swojego gustu. Twoje mieszkanie powinno być takie, jak lubisz. Choinka i ciepłe światło w domu wystarczą, by poczuć atmosferę świąt. Mniej dekoracji to potem mniej sprzątania. Warto zachować więc umiar. Minimalizm świąteczny posłuży także planecie.

Mniej mieć, więcej być

Skup się na doświadczeniach. Zamiast kupować mnóstwo bezużytecznych prezentów, skup się na doświadczaniu radości ze wspólnego gotowania z rodziną lub przyjaciółmi. Oglądaj wieczorami świąteczne filmy, jak np. doskonałe brytyjskie komedie Love Actually, czy Holiday. Na YouTube poszukaj dostępnej darmowej wersji baletu „Dziadka do Orzechów” bo ten balet oglądany w święta najszybciej i najskuteczniej buduje wspaniałą atmosferę świąt i wzbogaca nas intelektualnie. Rano koniecznie wybierz się sam, bądź z rodziną na długi spacer – do lasu lub ulubionego miejsca w mieście. To właśnie te chwile pozostaną z nami w pamięci na długo.

Uwaga na zdrowie

Nie rezygnuj z regularnych aktywności fizycznych i zdrowej diety tylko dlatego, że nadchodzą Święta. Wręcz przeciwnie, pamiętaj o umiarkowaniu i równowadze. Mniej jedzenia w święta to więcej korzyści dla wszystkich i więcej energii do bycia zdrowo aktywnym.

Asertywność i dobrostan psychiczny

Przyglądaj się swoim myślom i odczuciom. Jak reagujesz na myśl o rodzinnym spotkaniu? Już na samą myśl czujesz stres i przeciążenie? Może tak być.

Warto dokładnie uświadomić sobie uczucia w stosunku do osób, z którymi zasiądę do stołu. Niechciane wizyty u rodziny lub znajomych postaraj się zamienić na chwilę relaksu i odprężenia w zaciszu własnego domu. Jeśli wigilijne spotkanie przy jednym stole, mimo starań, jest dla Ciebie zbyt obciążające psychiczne, pamiętaj, że jest granica, do której możesz się poświęcać. Rozważ możliwość całkowitej rezygnacji ze wspólnego wieczoru, a jeśli nie jest to możliwie ogranicz spotkanie do jednego wieczoru podczas świąt, lub kilku godzin. Porozmawiaj o tym z najbliższymi i poproś ich o wsparcie.

Dla poczucia dobrostanu i zdrowia psychicznego warto zrezygnować ze spędzania czasu z osobami, które mają na nas zły wpływ, są toksyczne lub okazują nam brak szacunku. Im starsi jesteśmy, tym nasz wolny czas jest bardziej ograniczony. Spędzaj go z osobami, które Cię budują, wnoszą dobrą energię i dają Ci siłę. Pilnuj, by zachować spokój w tym intensywnym okresie. Bo tylko spokój nas uratuje 🙂

I pamiętaj, że…Nie musisz nic w święta! | Fifty Up (50up.pl)

Zadbaj o równowagę między obowiązkami, a chwilami relaksu, ogranicz niepotrzebne wizyty z toksycznymi dla Ciebie osobami, zwolnij i uważnie obserwuj siebie i świat wokół, a Twoje święta przebiegną w sposób spokojny i pełen radości.

Podobne artykuły:

4 grudnia 2023 | Redakcja

Świąteczne chwile z kosmetykami Faromona

Uroda

Jeśli lubisz wracać wspomnieniami do lat dzieciństwa, to musisz poznać serię kosmetyków Magic SPA: żele do kąpieli i pod prysznic oraz... Więcej →

1 grudnia 2022 | Redakcja

Dekorujemy dom na Święta

Dom

Postaw na elementy świątecznego wystroju, które wpiszą się w tegoroczne trendy, ale przede wszystkim będą pasować do charakteru naszego... Więcej →

17 grudnia 2021 | Redakcja

Nie musisz nic w święta!

Lifestyle, Psychologia

Święta święta, sytuacja jest napięta! Zastanawiasz się jak sensownie spędzić świąteczny czas? Znowu planujesz zrobić coś inaczej?