Podróżowanie po 50. roku życia to wspaniałe doświadczenie, pełne nowych przygód i możliwości, ale może też okazać się zbyt męczące, jeśli nie podejdziemy do tego z głową. Jak więc podróżować, gdy sił nieco mniej?
Oto kilka porad, które mogą być pomocne:
- Planuj z rozsądkiem: Zdrowie i kondycja mogą mieć wpływ na tempo podróży i rodzaj aktywności, jaką możesz podejmować. Dlatego warto zaplanować podróż w sposób, który uwzględnia Twoje aktualne możliwości fizyczne. Planowanie jest fajne. Badania pokazały, że samo planowanie wyjazdu, wyczekiwanie dnia podróży i czytanie przewodników o danym kraju powoduje wzrost andydepresyjnych endorfin. To jeden z powodów, dla których warto planować wyjazd dużo wcześniej!
- Dostosuj aktywności: Jeśli masz jakiekolwiek ograniczenia fizyczne, dostosuj aktywności do swoich potrzeb. Wybieraj destynacje i atrakcje, które są bardziej komfortowe i dostępne. Sprawdź, czy twój hotel np. nie jest położony na wysokim wzgórzu ze stromym podejściem, jeśli masz słabszą kondycję. Upewnij się, żebędziesz mógł zasnąć w pokoju usytuowanym przy hałaśliwej ulicy w ścisłym centrum rozrywkowym turystycznego miasteczka. Uważnie sprawdzaj wszystkie parametry hotelu lub wynajętego mieszkania.
- Zadbaj o zdrowie: Przed podróżą zawsze warto skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli masz jakiekolwiek przewlekłe schorzenia lub potrzebujesz specjalnej opieki medycznej. Dobrze zorganizowana apteczka da poczucia bezpieczeństwa i będzie pod ręką na wypadek ew. kryzysu zdrowotnego.
- Odpoczywaj: Pamiętaj, że podróżowanie może być męczące, zwłaszcza gdy jest związane z długimi lotami lub intensywnym zwiedzaniem. Dlatego warto planować dni odpoczynku, kiedy będziesz mógł/a zregenerować siły. Słynne Dolce Farniente ( słodkie lenistwo) jeszcze nigdy nie było dla nas tak dobre!
- Unikaj zbyt intensywnych planów: Niektórzy podróżujący, niezależnie od wieku, popełniają błąd w planowaniu zbyt wielu atrakcji w krótkim czasie. To może prowadzić do przemęczenia i utraty radości z podróży. Lepiej jest poczuć moment, być tu i teraz, złapać radość z chwili sącząc rano kawę w uroczej knajpce z widokiem na morze, niż gonić za kolejnymi atrakcjami z przewodnika, by zdążyć przed zmierzchem i zaliczyć wszystkie.
- Pamiętaj o ubezpieczeniu podróżnym: Ważne jest, aby mieć ubezpieczenie zdrowotne na wypadek nagłych sytuacji medycznych podczas podróży. Po 50-tce o zwykłe skręcenie kostki nie jest już tak trudno. Ubezpieczenie w podróży to zwykle koszt ok. 50-100 zł za osobę. W podróży po Europie dobrze mieć ze sobą kartę EKUZ, którą wyrobić możesz w swoim Urzędzie Miasta w ramach jednej wizyty.
- Dowiedz się o lokalnej kulturze i zwyczajach: To pomoże Ci unikać nieporozumień i szanować miejscowych mieszkańców. Jeśli chcesz robić dobre pierwsze wrażenie na tzw. lokalsach naucz się w ich języku słówek: dzień dobry, dziękuję, poproszę, do widzenia.
- Ciesz się lokalną kuchnią: Jednym z najwspanialszych aspektów podróżowania jest próbowanie lokalnych potraw. Spróbuj dań lub zwyczajnie – owoców, które są charakterystyczne dla danego regionu. Poznajemy świat i kulturę poprzez kuchnię. Smakuj nowe potrawy, delektuj się, poczuj tę cudowną inność smaków i bądź za to wdzięczny.
- Rozwijaj się intelektualnie: Zwiedzanie miejsc o bogatej historii lub kulturze może być wspaniałym sposobem na naukę i rozwijanie swojej wiedzy. Z każdej podróży wracasz zawsze bogatszy, wiesz więcej i nikt ci tego nie zabierze. To Twoje doświadczenie.
- Bądź otwarty na nowe znajomości: Poznawanie nowych osób może sprawić, że podróż stanie się jeszcze bardziej niezapomnianym doświadczeniem. Podróże pokazują nam, jak wiele jest naprawdę wspaniałych i dobrych ludzi. Uczą, że nie jesteśmy sami na tym świecie i w każdym zakątku globu znajdziemy kogoś, kto uśmiechnie się do nas lub nam pomoże.
Pamiętaj, że każda podróż jest indywidualnym doświadczeniem, dlatego ważne jest, aby dostosować ją do swoich własnych preferencji i potrzeb. Ciesz się podróżowaniem i korzystaj z każdej chwili! Zostało nam jeszcze trochę czasu i warto poznać i docenić świat, w którym żyjemy.