Ile kosztuje życie z cukrzycą?

9 listopada 2021

Co pięć sekund kolejna osoba dowiaduje się, że ma cukrzycę. Z rosnącą liczbą przypadków cukrzycy mierzą się lekarze na całym świecie. Dlaczego cukrzyca dotyka tak wielu osób?

Rocznie choroba ta powoduje ponad cztery mln zgonów. Do 2035 r. liczba chorych może osiągnąć poziom 592 mln, a w perspektywie kolejnych 10 lat może dobić do 700 mln.

1 na 11 osób żyje z cukrzycą. Wśród osób powyżej 60 r. ż. w Polsce aż 1 na 4 osoby zmaga się z tą chorobą.[1] W 2019 r. było około 463 milionów dorosłych cukrzyków, a prognozy wskazują, że w perspektywie najbliższych 24 lat (do 2045) liczba chorych może osiągnąć pułap 700 mln. Nic zatem zaskakującego, że Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) uznała cukrzycę za epidemię XXI w. 

Podstawą do zdiagnozowania cukrzycy jest pomiar stężenia cukru we krwi. W Polsce w ubiegłym roku takie badanie wykonało 49% obywateli. Co dziesiąty badany w ramach Narodowego Testu Zdrowia Polaków przyznał, że nigdy nie sprawdził stężenia glukozy we krwi. Nawet 3 mln mieszkańców może być chorych na cukrzycę, z czego co drugi może o tym nie wiedzieć.

Dane są zatrważające, cukrzyca jako choroba cywilizacyjna dotyka nas wszystkich – zarówno chorych, ich rodziny, jak i osoby, które wcześniej cieszyły się dobrym zdrowiem. Wiedza w tym zakresie wciąż jest niewystarczająca, nadal wielu chorych nie zostaje zdiagnozowanych, bo nie przeprowadza regularnych badań. Wielu przypadkom cukrzycy można byłoby zapobiec, gdybyśmy skuteczniej i prężniej wdrażali zdrowe nawyki oraz regularnie wykonywali podstawowe badania – z czym niestety mamy ogromny problem – mówi Tomasz Wilanowski, szef działu Diabetologii w Aflofarm Farmacja Polska.

Skąd cukrzyca? Dlaczego nas dotyka?

Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną, jednak wśród wywołujących ją czynników można wyróżnić dwie najważniejsze grupy – oprócz środowiskowej również genetyczną. Najpopularniejszym rodzajem cukrzycy, który dotyka nawet 90% chorych, jest cukrzyca typu 2. Jest to choroba nabyta, której przyczyn należy doszukiwać się nie tylko w genetyce, ale także w nadwadze/otyłości, złej higienie snu, dużej ilości stresu, nieprawidłowej diecie, innych chorobach m.in. w nadciśnieniu tętniczym, nowotworach trzustki, nadczynności tarczycy, czy w wyniku przyjmowania niektórych leków. Nie bez znaczenia jest także brak odpowiedniej ilości aktywności fizycznej.

Zdecydowanie więcej chorych na cukrzycę – bo aż 79% – żyje w krajach o niskich lub średnich dochodach. W Polsce roczny przyrost chorych na cukrzycę wynosi 2,5%. W dużej mierze jest to wynik zaniedbań, braku odpowiedniej opieki medycznej, niewystarczającej profilaktyki i brak świadomości społecznej. Lekarze przekonują, że wielu przypadkom cukrzycy można byłoby zapobiec m.in. poprzez wprowadzenie zdrowego stylu życia – większej aktywności fizycznej, odpowiedniej diecie, zwiększeniu czasu na sen i relaks, czy też poprzez regularne poddawanie się badaniom profilaktycznym. Niestety także część przypadków jest nieunikniona, ale konieczne jest szybkie diagnozowanie choroby i sprawne wdrożenie najlepiej dostosowanego leczenia, które będzie zapobiegało postępowaniu cukrzycy i jej następstw.

Z badań przeprowadzonych na zlecenie Fundacji Aflofarm wynika, że w perspektywie ostatniego roku walki z pandemią kontakt z lekarzem pierwszego kontaktu i lekarzem specjalistą był dla ponad 50% Polaków utrudniony. Taka sytuacja nie jest korzystna dla niezdiagnozowanych cukrzyków, którzy być może poszukują kontaktu z lekarzami, ale ze względu na ich ograniczoną dostępność, nie dochodzi na czas do takiej konsultacji. Co więcej, badania te wykazały także, że stan prawie 18% osób przewlekle chorych się pogorszył, więc warunki te są niezwykle sprzyjające dla rozwoju cukrzycy. Konieczne jest tutaj zawalczenie o własne zdrowie i konsekwentne dążenie do pełnej i kompleksowej diagnostyki oraz opieki – podkreśla Tomasz Wilanowski.

Koszty, które ponosimy wszyscy

W związku z tak postępującą chorobą coraz większym wyzwaniem stają się również rosnące koszty leczenia cukrzycy. W Unii Europejskiej nawet 10% wszystkich wydatków przewidzianych na opiekę zdrowotną jest przeznaczanych na profilaktykę i leczenie diabetyków. Według najnowszych danych z 2019 r. w 2017 r. Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) przeznaczył 6 072 700 000 zł na leczenie pacjentów z cukrzycą.  Prawie 47% tej kwoty stanowiło finansowanie świadczeń związanych z leczeniem cukrzycy i refundacja leków przeciwcukrzycowych oraz testów pasowych do pomiaru glikemii. Prawie 3 250 000 000 zł przeznaczono na leczenie powikłań cukrzycy, cięższy przebieg schorzeń współistniejących, zaś na diagnostykę z tego budżetu wykorzystano 1 524 600 000 zł.[2]

Co więcej, średni koszt pacjenta z cukrzycą w 2017 r. wyniósł 5 346 zł, co jest kwotą o 82,5% większą od średniego kosztu leczenia pacjenta bez cukrzycy. Taka sytuacja jest efektem przede wszystkim przyjmowania przez diabetyków dedykowanych leków, powikłań cukrzycy oraz cięższego przebiegu innych chorób.

Ile kosztuje życie z cukrzycą?

Nie tylko dla państwowych budżetów cukrzyca jest dużym obciążeniem – także sami Polacy dostrzegają rosnące wyzwanie w tym zakresie. Z badania „Cukrzyca – niewidzialna pandemia” przeprowadzonego na zlecenie Nationale Nederlanden, wynika, że co drugi Polak twierdzi, że leczenie cukrzycy i jej powikłań jest bardzo kosztowne. 31% ankietowanych wskazało również, że  pomocne w przypadku zachorowania na cukrzyce byłoby wsparcie finansowe w zakupie leków, czy niezbędnego sprzętu – glukometru, pompy insulinowej.[3]

Choć wciąż jest aktualizowany zakres leków, których zakup dofinansowywany jest z budżetu państwa, to wciąż koszty życia cukrzyków są w Polsce na wysokim poziomie. Średnia roczna wysokość dopłat z NFZ do leków diabetyków z 2017 r. wynosiła 1072 zł, co stanowi prawie trzykrotność dofinansowań dla pacjentów bez cukrzycy, dla których średnia dopłata wynosiła 383 zł.[4]

Polskie Towarzystwo Diabetyków również weryfikowało rzeczywiste koszty leczenia cukrzycy – z przeprowadzonych badań wynika, że 57,8% pacjentów miesięcznie przeznacza od 100 do 300 zł, a ponad 22% płaci więcej niż 300 zł za leki. Oprócz kosztów ponoszonych na leki niezbędne są również opłaty na dodatkowe badania, leczenie, artykuły medyczne – pacjenci z cukrzycą w 42,6% miesięcznie przeznaczają do 100 zł, 34% badanych przeznacza od 200 do ponad 300 zł na takie działania.  Ankietowani w 62% przyznali również, że w przeszłości z powodów finansowych zrezygnowali z zakupu zalecanego leku lub artykułu medycznego, a prawie 80% twierdzi, że optymalna, nowoczesna terapia cukrzycy jest poza zasięgiem ich możliwości finansowych.[5]

Słodkie życie bez cukrzycy – profilaktyka

Mniej stresu, więcej ruchu, zbilansowana dieta i sen – choć takie zalecenia mogą wydawać się banalne, w przypadku profilaktyki diabetologicznej są ważniejsze, niż mogłoby się wydawać. Choroby cywilizacyjne, takie jak cukrzyca, poszukują idealnych warunków, które wytwarza pośpiech, niewłaściwe odżywianie przesycone tłuszczami, cukrami i węglowodanami oraz siedzący tryb życia. Aby zahamować rozprzestrzenianie się epidemii cukrzycy konieczne jest wprowadzenie zdrowych nawyków, które są znacznie prostsze do wdrożenia, niż restrykcje dla chorych na cukrzycę. Powiedzenie, że lepiej zapobiegać, niż leczyć jest w tym przypadku konkretnym potwierdzeniem wartości, którą niesie zdrowy tryb życia.

Koszty leczenia, ale przede wszystkim konsekwencje, które niesie ze sobą cukrzyca są bolesne nie tylko dla chorego, ale także dla jego najbliższego otoczenia, czy całego społeczeństwa – w tym mocno nadwyrężonej pandemią – służby zdrowia.


[1] https://ncez.pzh.gov.pl/choroba-a-dieta/cukrzyca-w-liczbach-czy-powinnismy-sie-bac/

[2] https://www.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2020/01/Ekspertyza_cukrzyca_raport_ko%C5%84cowy.pdf

[3] Prezentacja programu PowerPoint (amazonaws.com)

[4] https://www.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2020/01/Ekspertyza_cukrzyca_raport_ko%C5%84cowy.pdf

[5] https://diabetyk.org.pl/polakow-nie-stac-na-wlasciwe-leczenie-cukrzycy/


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/klient.dhosting.pl/windpr/50up.pl/public_html/wp-content/themes/clv_fiftyup/single.php on line 50

Podobne artykuły:

9 listopada 2021 | Anna

Czy sztuka ma na nas wpływ?

Psychologia

Rośnie zapotrzebowanie na arteterapię oraz edukację w obszarze terapii sztuką w całej Polsce. Sprawdź, czy to coś dla Ciebie.

19 października 2021 | Anna

Menopauza. Obalamy fakty i mity

Psychologia, Zdrowie

Nie wszystkie mity nt. menopauzy są prawdziwe i warto zapoznać się z faktami, aby lepiej przygotować się do menopauzy i przejść ten czas.

12 października 2021 | Anna

Super Baby czyli kto?

Pasje i ludzie

Kolejny zlot Super babek za nami. Zapraszamy na relację z tego wyjątkowego spotkania.

zupa dyniowa 22 września 2021 | Anna

Zupa dyniowa

Kuchnia

Pyszna, rozgrzewająca, szybka zupa dyniowa idealna na jesienne dni

4 września 2021 | Anna

Jak odnaleźć się wśród konopi?

Zdrowie

Olej konopny, olejki CBD, marihuana, herbata konopna - rozróżnienie produktów konopnych to pierwszy krok do zrozumienia ich właściwości... Więcej →

23 sierpnia 2021 | Anna

Joga. Praktyka życia.

Lifestyle, Pasje, Psychologia

Zaczynając praktykę jogi, nie wiemy, czym jest. Stajemy na macie, bo chcemy uelastycznić ciało, schudnąć, poprawić sprawność. Ale joga... Więcej →

11 czerwca 2021 | Anna

Smak lata i dzieciństwa

Kuchnia

Jeśli masz 50 lat i więcej prawdopodobnie znasz ten smak - chałka z masłem i truskawkami. Tak smakuje czerwiec!

11 czerwca 2021 | Anna

Pandemia a krótkowzroczność Polaków

Zdrowie

Nowe nawyki wypracowane w roku pandemii osłabiają nasz wzrok. Jak? Przypominamy poniżej.

26 kwietnia 2021 | Anna

American pancakes czyli naleśniki śniadaniowe w stylu amerykańskim

Kuchnia

Naleśnik amerykański to po prostu grubszy kolega naszego tradycyjnego naleśnika, którego obecność na stole ucieszy nas w każdy... Więcej →

15 kwietnia 2021 | Anna

Minimalizm. Czy można lepiej żyć, mając mniej?

Lifestyle, Psychologia

Szczęśliwe życie? Minimalizm może Ci to dać.

14 kwietnia 2021 | Anna

Chrupiące gofry pod ręką

Kuchnia

Dlaczego warto zainwestować w gofrownicę? Żeby nie jechać na gofra do Gdańska.

10 kwietnia 2021 | Anna

Śniadaniowe ciasteczka owsiane Jennifer Garner

Kuchnia

Ciasteczka na dobry poranek według przepisu amerykańskiej aktorki Jennifer Garner polecam amatorom zdrowej zagryzki do porannej kawy.

17 marca 2021 | Redakcja

Herbata konopna na zdrowie

Zdrowie

Herbata konopna okrzyknięta została jednym z najzdrowszych naparów na świecie. Ile w tym prawdy?

17 marca 2021 | Redakcja

Pora na psa? Ok. Masz psa…

Lifestyle

Myślisz o psie, przyjacielu, czekającym wiernie na Twój powrót do domu i co ranek kochającym cię tak samo mocno?

16 marca 2021 | Anna

Olejki konopne CBD i CBG

Zdrowie

Co to są olejki CBD i CBG i czym różnią się?

13 lutego 2021 | Redakcja

Polacy popierają strajk mediów

Lifestyle

Protest mediów ma poparcie aż ok. 2/3 Polaków w wieku 15-75 lat. Wśród osób w wieku 60-75 lat poparcie wynosi aż 68%.

8 września 2020 | Anna

Relacja córki z ojcem, a dorosłe życie kobiety

Lifestyle, Psychologia

Córeczka tatusia – choć kojarzy się negatywnie, to w rzeczywistości każda z nas chciałaby być oczkiem w głowie taty i mieć w nim... Więcej →

8 września 2020 | Anna

Kwas hialuronowy. Fakty i mity

Zdrowie

Czym tak właściwie jest kwas hialuronowy, czy jest w pełni bezpieczny dla zdrowia? Poznaj fakty i mity na jego temat.

8 września 2020 | Anna

Dlaczego warto pić maślankę?

Kuchnia

Poznaj powody, dla których maślankę warto włączyć do codziennej diety.

4 września 2020 | Tomasz

Opony wielosezonowe – łamiemy streotypy

Motoryzacja

Opony. Zmieniać letnie na zimowe, czy jeździć na wielosezonowych? Sprawdź!

24 maja 2020 | Redakcja

Taniec, pasja która łączy na całe życie

Kultura, Pasje i ludzie

Byli członkowie zespołu tanecznego Fram po 30 latach zwołali charytatywną zbiórkę pieniężną, by wesprzeć remont nowej siedziby... Więcej →

24 maja 2020 | Anna

Beata w Azji w czasach pandemii

Pasje i ludzie, Podróże

Beata od 18 lat mieszka w Ho Chi Minh City (dawny Sajgon) w Wietnamie, gdzie trafiła zachwycona filmową opowieścią Olivera Stone’a... Więcej →

15 kwietnia 2020 | Anna

Czy światowa kwarantanna poprawiła nam powietrze?

Zdrowie

Pojawiło się wiele informacji o pozytywnym wpływie koronawirusa na środowisko i spadku emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Sprawdzamy...

23 marca 2020 | Redakcja

Lekcja rock’&’rolla z nauczycielem

Pasje i ludzie

Na co dzień nauczyciel, po godzinach miłośnik polskiego i światowego rocka. Rozkwit muzycznej pasji obserwujemy dziś w tzw. lepszej... Więcej →

17 marca 2020 | Anna

Samotność w wielkim mieście Edwarda Hoppera, autora obrazów ‚Poranne słońce’ czy ‚Nocne marki’

Kultura

Puste place i opustoszałe miejskie dżungle...twórczość Hoppera nigdy nie była bardziej aktualna niż teraz

11 marca 2020 | Redakcja

Kwarantanna domowa. Subiektywny poradnik przetrwania.

Lifestyle

Pozostanie na tak długi czas w domowej kwarantannie będzie dla wielu osób całkiem nowym doświadczeniem. Bo kto z nas ostatnio gościł tak... Więcej →

15 stycznia 2020 | Redakcja

Na rozruch nigdy nie jest za późno. Biegaczką stałam się w wieku 50 lat.

Pasje i ludzie

Pamiętam ten dzień. Było ciemno i zimno. Nasz dystans, który obrałyśmy liczył cały 1 km. Decyzja podjęta. Ruszamy!

6 stycznia 2020 | Anna

Powstrzymaj czas masażem twarzy

Uroda

Wszyscy mamy świadomość, że należy ćwiczyć ciało, żeby zachować sprawność i świetny wygląd, to samo należy robić z... Więcej →

2 stycznia 2020 | Anna

Krótkim biegiem po dłuższe życie

Zdrowie

Wystarczy 25-30 minut wolnego truchtu, aby z tygodnia na tydzień, poprawić swoje parametry zdrowotne.

16 grudnia 2019 | Anna

Pij 8 szklanek wody dziennie. Serio?

Zdrowie

Media i dietetycy nawołują nas do picia wody na potęgę. Czy pochłanianie na siłę 8. szklanek wody dziennie jest zdrowe?

15 grudnia 2019 | Tomasz

Samochód elektryczny – co o tym sądzić?

Motoryzacja

Słyszymy przeróżne opinie na temat samochodów elektrycznych, od skrajnych na temat psucia motoryzacji po opinie elektroentuzjastów. A jaka... Więcej →

4 grudnia 2019 | Anna

Menopauza – czy to już mój problem?

Zdrowie

Zmiana kodu, piątka z przodu. Brzmi zabawnie, ale większości osób wcale nie jest do śmiechu…

26 listopada 2019 | Anna

Dlaczego warto regularnie masować się po 50-tym roku życia?

Zdrowie

Zalet masażu jest więcej, niż myślisz. Regularny masaż po 50-tce to twoja najlepsza inwestycja w zdrowie Współczesny człowiek wraz ze... Więcej →

16 maja 2019 | Anna

Joga. Kilka rad dla początkujących

Zdrowie

Warto zacząć praktykę jogi w każdym wieku. O jej zaletach dla zdrowia i samopoczucia przekonasz się szybko.

25 listopada 2021 | Tomasz

Zorganizuj podróż do domu na Święta z carsharing

Lifestyle, Motoryzacja

Już dziś możesz zarezerwować wybrany pojazd Panek Carsharing i ruszyć w podróż na Święta.

24 listopada 2021 | Anna

Jak nie spalić fortuny?

Psychologia, Zdrowie

Masz 50 lat lub powyżej i wciąż wychodzisz na tzw. fajka? Jeśli chcesz wiedzieć ile pieniędzy rocznie przepalasz, ten artykuł jest dla... Więcej →

24 listopada 2021 | awiater

Pumpkin Spice Latte – jesienny napój bogów

Kuchnia

Pumpkin Spice Latte to oryginalna, aromatyczna kawa, która podbiła serca miłośników kofeiny. Sprawdź, jak przygotować najpopularniejszy... Więcej →